Bugun...
facebook-paylas
KRİZE MÜDAHALE EYLEM PLANI VE ÖNEMİ
Tarih: 03-10-2018 18:40:00 Güncelleme: 03-10-2018 18:40:00


Kriz, genel anlamıyla süregelen bir durumun normal akışını bozan, beklenmedik olarak gerçekleşen fiziksel, sosyal, psikolojik, ekonomik, siyasi olaylar başta olmak üzere pek çok alanda karşılaşabileceğimiz ve istenmeyen sonuçlar getirme ihtimali bulunan olayların meydana gelmesidir. Kriz durumlarının kesin bir çerçevesini çizmek oldukça zordur. Tüm dünyayı ilgilendiren bir doğal afet de kriz durumu sayılabilir, aile içinde gerçekleşen ve normal düzeninizi altüst eden bir sağlık problemi de. En belirgin özelliği aniden gerçekleşmesi ve bu duruma hazırlıksız yakalanmamızdır. Travmatik/durumsal krizlerin yanı sıra bir de gelişimsel krizler vardır. Bunlar her insanda kesin olarak gerçekleşmese de zaman zaman hayatımızın bazı bölümlerinde karşılaştığımız, evlilik, boşanma, çocuk sahibi olma, taşınma, mali kayıplar gibi değişiklikler ve ergenlik, yetişkinlik, yaşlılık gibi gelişimsel geçiş dönemlerinde karşılaşılan olgunlaşma krizlerini de kapsar. Olumlu ya da olumsuz her değişiklik bireyde farklı düzeylerde kaygıya sebep olmaktadır. Bilinmezlikler insanoğlunu her zaman kaygılandırmıştır. Değişiklik ve olgunlaşma krizlerinin getirdiği yeni durumlarla birey kendine uygun bir eylem planı hazırlayarak baş edebilir. Durumun maddi-manevi sonuçları gözden geçirilir, en az hasarla nasıl atlatılacağı planlanır. Mümkünse sosyal destek ve ruh sağlığı uzmanlarından alınabilecek bir destekle de süreci yönetmek çoğu zaman birey için kolaylaştırıcı olacaktır. Bu kriz dönemlerinin başarıyla atlatılması bireye yeni baş etme becerileri kazandırır, bireyi güçlendirir.

Fakat travmatik krizlerde durum biraz daha farklıdır. Olaylar tamamen tahmin edilemez bir anda gerçekleşir. Bireyin kontrolünde değildir ve yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Okullarda kriz, beklenmedik bir şekilde gerçekleşen, çoğunluğu ya da bireylerin tümünü derinden ve olumsuz olarak etkileyen, anlık telafisi zor olan, işleyişi sekteye uğratan durum ve olayların tümüdür. Bu krizler her ne kadar uzun sürebilse de yine de sınırlı bir zaman dilimini kapsar,  başlangıcı ve sonu vardır. Durumdan ve sonuçlarından yönetici, öğrenci, öğretmen ya da yardımcı personel fark etmeksizin pek çok kişi zarar görür. Zarar bazen binaların tahribatı, eğitim alanının kullanılamaz duruma gelmesi gibi maddi olsa da oluşturduğu gerginlik ve psikolojik travma da zarar kapsamında değerlendirilebilir. Kriz durumlarına örnek vermek gerekirse doğal afetler, kazalar, beklenmedik ölümler, silahlı saldırılar, terör olayları, intiharlar, cinayetler, rehin alma, kendine ya da bir başkasına zarar verme, zehirlenmeler, gaz kaçakları, şiddet olayları, savaş durumları olarak sıralanabilir. Örnekleri net bir şekilde sınırlandırmak mümkün değildir. Zamana, mekana ve kurumun özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Bu durumların en belirgin özelliği olarak beklenmedik-ani olmalarını söylemiştik. İşte tam da bu nedenle kurumlarda Krize Müdahale Eylem Planı hazırlamak zorunlu hale gelmiştir. Kriz durumunda bireyler panik yaşamakta, ne yapacağını bilememekte, mantıklı kararlar vermede zorlanmaktadır. Durumun birden gerçekleşmesinin yanı sıra ne yapılacağını bilememek ve belirsizlik hali de krizle başa çıkmayı zorlaştırmaktadır. Bu durumlar gerçekleşmeden yaşanma ihtimaline karşılık olarak her kurum kendi ihtiyaçlarınca bir müdahale ekibi kurmalı ve eylem planı hazırlamalıdır. Krize müdahale üç düzeyden oluşmaktadır.

Temel Müdahale, krizin oluşmasını engellemek adına kriz öncesi çalışmaları kapsar. Yönetici, öğrenci, öğretmen ve personele kriz konusunda bilgilendirme eğitimleri verilebilir, öğrencilerin kendini ifade etme, duygularını tanıma, iletişim, baş etme ve sorun çözme becerilerini geliştirecek psikoeğitim programları/etkinlikler planlanabilir, okuldaki risk grubu öğrenciler saptanarak psikolojik destek almaya yönlendirilebilir, şiddeti-zorbalığı önlemeye yönelik bir eylem planı uygulamaya konulabilir, tüm bireylerin kriz konusunda bilinçlendirilmesine yönelik uygulamalar düzenlenebilir.

İkincil Müdahale, kriz durumda Krize Müdahale Eylem Planı’nın devreye koyulduğu, krizin olası yıkıcı sonuçlarını en aza indirgemeyi hedefleyen çalışmalardır. Okul krize müdahale ekibi kurulmalı, görev paylaşımı yapılmalı, hangi durumlarda nasıl bir yol izleneceği planlanmalıdır. Kurulan ekiple birlikte bir eylem planı hazırlanmalıdır. Bu eylem planının içinde olası kriz durumlarına karşı ekiptekilerin rol dağılımı, toplanma alanı-sığınakların ve güvenli alanların belirlenmesi, ilk yardım çalışmalarının kimler tarafından verileceği, ihtiyaç duyulabilecek iletişim numaraları, personel-öğrenci-veli iletişim bilgileri, yardım istenebilecek diğer kurum kuruluşların belirlenmesi gibi konulara değinilmelidir.

Üçüncül Müdahale: Acil durumların atlatılmasının ardından kriz sonrası yapılan etkinlikleri kapsar. Bu adım, travma sonrası ruhsal destek uygulamaları, olayın olumsuz izlerinin en aza indirilmesi adına destek kapsamlı çalışmaları, öğrencilerle her gün görüşecek olan öğretmenlere yönelik eğitimleri, ihtiyaç duyulan durumlarda okul dışından yardım alınabilecek uzmanlarla iletişime geçilmesi, eksikler tespit edilerek bundan sonraki olası kriz durumlarıyla ilgili var olan planın geliştirilmesi gibi düşünülebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi hayatımızdaki her değişim belirli seviyede bir kaygıya neden olur. Hele ki bu değişim aniden gerçekleşmişse ve acil olarak bir şeyler yapmamız gerekiyorsa bu kaygı durumunun yoğun bir panik haline dönüşmesi ve mantıklı düşünmenin güçleşmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle kriz durumları yaşanmadan evvel sakin, mantıklı ve gerçekçi düşünebiliyorken olası durumlar halinde ne yapmamız kimi aramamız ne gibi adımlar atmamız gerektiğini bir plana dökmek tüm bireylerin güvenliği için bir zorunluluktur.

 

 Bu yazı 578 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI