Bugun...


Psk.Dan. Nurunnisa KAPLAN

facebook-paylas
PROBLEM DAVRANIŞ NEDİR?
Tarih: 30-12-2018 11:35:00 Güncelleme: 30-12-2018 11:38:00


Özet

Bu makale de çocukta problem olarak görülen davranışlara değinilmektedir. Problem davranışların nedenleri ve çözüm önerileri ile geçmişle mukayesesine değinilmiştir. Bandura’nın “model olma” kavramına değinilerek sonlandırılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Problem davranış, tutum, gelişimsel süreç, model olma.

Giriş

Problem davranış nedir?

Çocuğun gelişimsel süreç içerisinde karşılaştığı problemlere karşı geliştirdiği tutum ve bunun sebep olduğu davranışlardır. Bu davranışlar çocuğun sosyal ilişkilerinde, öğrenme de ve iletişimde kayda değer bir süreklilik kazandığında çocuğun gelişimini tamamlamasını zorlaştıracağından probleme sebep olan olayı veya durumun fark edilip önlenmesi gerekmektedir.

Çocuklarda problem olarak nitelendirdiğimiz davranışlar nelerdir?

Birkaç örneğini ele alabiliriz. Örneğin, Çocuk istemediği bir durumla karşı karşıya gelmiş olabilir çığlık atıyordur, ağlama nöbetine tutulmuştur, çığlık atıyordur. Başka ne yapacağını bilmediği için olumsuz davranışta bulunuyor olabilir. Tükürüyordur, ısırıyordur, vuruyordur. Bu olumsuz davranışı model alıyor olabilir. Bu sebeple bu olumsuz davranışı sergiliyor olabilir. Küfrediyordur, öfke patlamaları yaşıyordur. Gelişimsel bir kriz yaşayan çocuğun davranışlarında da olumludan sapma olabilir. Kardeşine veya arkadaşlarına vuruyordur. Bu olumsuz davranışların sıklığı ve süreci çok önemlidir.

Bu davranış problemlerinin nedenleri neler olabilir?

    Sıklıkla okul öncesi ve ilkokul döneminde gösterdiği bu olumsuz davranışlar, ailesinden uzun süre ayrılmamış olan küçük bireyin ilk defa uzun süreli bir ortam değiştiriyor oluşu bu sebeplerin başında gelir. Kardeş kıskançlığı ve çağımız kitle iletişim araçlarının kullanımında kat ettiği gelişmelerin sebebiyet verdiği olumsuz yansımalar da es geçilmemelidir.

Peki ama bu sorunların altından nasıl kalkacağız? Her şeyi başa alma şansımız yok ki! Şeklinde ki yakınmaları duyar gibiyim…

Gelin birlikte analiz etmeye çalışalım. Biraz geçmişe, biraz da annelerin aslında farkında olduğu ancak belki de işine geldiği için görmezden gelmeyi tercih ettiği birkaç noktaya temas edelim. Geçmişte çocuklar hiç mi istemediği bir durumla karşılaşmıyordu, ağlamıyor, bağırmıyor yeri geliyor çığlık atmıyordu? Elbette atıyordu ama annelerin ellerine telefonu tutuşturmak ve başından def etmek gibi bir olanağı yoktu. Çoğunlukla neden ağladığını sormayı ve sıkıntıyı çözmeyi tercih ediyorlardı.

O kadar çok uzaklaştı ki anne ve çocuk birbirinden, çocuğun kendini nasıl ifade edeceğini bilememesi çok normal bir hal aldı. Bir yirmi yıl öncesine kadar ne annelerin ne de çocukların ellerinde akıllı telefonları yoktu ve çocuklarının jest ve mimiklerini okumada usta anneler, bir kaş çatmasıyla annesinin ne demek istediğini anlayan çocuklar vardı. Çocuğun içinde bulunduğu gelişimsel krizi fark edip çözmeye çalışıyordu. Geçmişe bu derece atıf yapmamızın altında yatan başlıca sebep esasında model olma/model alma davranışını vurgulamaktır. Albert Bandura, gelişim sürecinde etkin rol oynayan taklit ve model almaya dayalı öğrenme üzerinde durmaktadır. Çocuk içine doğduğu çevreden etkilenir ve dikkat, hatırlama, uygulama ve güdüleme şeklinde ilerleyen bir öğrenme sürecinin merkezinde yer almaktadır.Bu yazı 760 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI