Bugun...


Psk.Dan. Nurunnisa KAPLAN

facebook-paylas
BLACK MİRROR
Tarih: 16-05-2019 14:43:00 Güncelleme: 25-05-2019 21:40:00


        Tür: Dizi

         Yönetmen: Charlie Brooker

         Yıl: 2011-

         IMDb: 8.9

         “Bir inanç sistemi, insanın doğasının en iyi yönleri üzerine kurulmuştur” zihin öyle bir yerdir ki, kendine ait bir varlık olarak düşünülebilir. Her şeye var olduğu hissini veren belki de kendi sahip olduğu gerçeklik hissinin ta kendisidir.

         Zihnimizde paralel bir evren kurduğumuzu bir düşünün istediğimiz veya daha da özele inmek gerekirse “sadece” istediğimiz kişileri dahil edebildiğimiz bir evren. Yapmalarını istediğimiz her şeyi yaptıkları ve bize hizmet etmek için var olduklarını kabullendikleri bir halkımızın olduğu bir ütopya?

İstediğimiz dine inanmalarını sağlayabilir, bizim sözümüzün geçtiği bir makinalar silsilesi, kültür, dil ve hava durumları yeryüzüne bile hükmedebildiğimiz paralel evrenimiz. Dikkatinizi bir noktaya çekmek istiyorum. Üzerinde bulunduğumuz bu gerçeklik içerisinde karşımıza çıkan belki maruz kaldığımız psikolojik sıkıntıları ele alalım. İnsanların hislerini, öfkelerini, sahip oldukları şiddeti, heyecanlarını gösteremediği için geliştirdiği savunma mekanizmalarının çokluğuna bir bakın ve bir de rüyalar Freud’un da belirttiği gibi rüyalar insanın gerçeği bilinçaltında kabul etmesini ve özümsemesinin bir yoludur. Peki, sahip olduğumuz paralel evrenimize gerçek hayattan çıkarak yani rüya yolu ile girebilseydik? Gerçekte varlığı size sıkıntı veren sizi rahatsız eden ne varsa rüyanızda filonun kaptanı olarak tekrar ele alabiliyorsunuz.

Birinin söylediği aşağılayıcı bir cümlenin bile insanın varlık algısındasebep olduğu facialar yadsınır türden değildir bir de kontra atak yeteneği zayıfsa ki, herkesin böyle bir yeteneği geliştirecek bir çevrede yetişmesi mümkün değildir. Rüyalar yardımı ile üstesinden gelebileceği, kendisine karşı sarf edilen bu aşağılayıcı cümleyi kendi krallığında cezalandırabilir. Bir tür tedavi olacağı hepimize malum olur.

Gerçek hayata dönüldüğünde zaten üstesinden gelinen bu tür durumlar bir pürüz oluşturmayacaktır. Hayat kaldığı yerden devam edecektir. Sadece bir kişinin değil bütün insanların böyle bir evreni olduğunu böyle bir hükümranlığının olduğunu bir düşünün. İnsan dünyaya geldiğinden bu yana yaratılan değil yaratan olmadığının idrakinde ve bu durumun vermiş olduğu aciziyetle vahşileşebilmektedir. Peki ya, bu rüyada istediği her detaya sahip olabilseydi….

Sanırım buraya kadar düşünmenizi istediğim her şey daha önce düşünülmüş ben size sadece provasını sunmaya çalıştım. Charlie Brooker tarafından 2011 yılında oluşturulan bu dizi serisinin 4. Sezon 1. Bölümünde böyle bir distopya anlatılıyor.Bu yazı 705 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI