Bugun...


Psk.Dan. Nermin KATILMIŞ


Facebookta Paylaş

OBSESİF KOMPULSİF
Tarih: 27-10-2018 17:31:00 Güncelleme: 27-10-2018 17:31:00


Obsesyonlar (takıntılar): Kişinin zihninde olmasına engel olamadığı, kişiye rahatsızlık veren, kaygı ve sıkıntıya neden olan sürekli, yineleyici düşüncelerdir.
Kompulsiyonlar (zorlantılar): kişinin obsesyonlar karşısında kendisini rahatlatacak, sıkıntı ve huzursuzluğunu yok edecek eylemlerdir. Ama bu davranışlar gerçekçi değildir ya da aşırı düzeydedir.
 Obsesif  kompulsif  bireylerin hayat seyirlerini normal olarak  geçirmelerine engel olmaktadır. Sosyal ilişkileri olumsuz etkilemekte bireylerde yoğun huzursuzluklara neden olmaktadır.  Freud obsesif –kompulsif’i şöyle tanımlar:
“Hastanın zihni gerçekte kendisini hiç ilgilendirmeyen düşüncelerle doludur ve kendisine yabancı gelen dürtüler hissetmektedir; arada bir karşı duramadığı eylemlere geçmek zorunda kalır. Zihnine takılan bu düşünceler(obsesyonlar ) hasta için hiçbir anlam taşımadığı gibi çoğu kes kendisine de saçma gelir. Bu düşünceler aslında hiçbir zaman eyleme dönüşmese de hastanın bu düşünceleri anımsatan durumlardan sürekli kaçmasına neden olurlar. Hastanın kendi istemi dışında yaptığı davranışlar günlük yaşamın olağan etkinlikleri yıkanma gibi eylemlerin abartılmış ve törensel biçimlerden öteye gitmez; ne var ki obsesif eylem ve ya kompulsiyon denilen bu zararsız davranışlar kişinin istemi dışında yapılır.”  Obsesif  farklı türlerde kendini gösterebilmektedir: kuşku ve kontrol, temizlik, dini konularda, sayma, batıl düşünceler vb. Bir hasta için yatmadan önce üç kere sağ tarafına tükürmek iken bir başka hasta için eve gelen misafirlerin mikrop taşıyacağı düşüncesi olabilmektedir. OKB’nin nedeni nedir? OKB’nin nedenleri ile ilgili birkaç tane varsayım bulunmaktadır. Bunlar: genetik, beyin işlevlerinde bozulma, çocukluk çağı travmaları, kişilik özellikleridir. Yine şizofreni, anksiyete bozuklukları ve fobik bozukluklara da eşlik edebilir. Her takıntılı düşünce ve davranış için tabi ki OKB diyemeyiz. DSM-5’te; takıntılar ve davranışlar kişinin zamanını alır ya da klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, işle ilgili alanlarda işlevsellikte düşmeye neden olur.  Diye belirtilmiştir. Bir kadının evini temizlemede titiz olması gayet normal bir şeydir ama bu kadın sürekli bunu düşünüyorsa hep temizlik yapıyorsa ve bu onun günlük yaşamını aksatıyorsa normal karşılayamayız. Ya da evimin kapısı kilitli mi diye düşünmek normaldir. Ama sürekli gidip kilitli mi diye kontrol etmek tabi ki problem teşkil eder. OKB’nin tedavisi var mıdır? OKB günümüzde çok karşılaşılan bir sorun haline gelmiştir. Bunun için de tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi kaçınılmaz olmuştur. Kullanılan tedavileri şöyle özetleyebiliriz: ilaç tedavisi(serotonin üzerinde etkili olacak ilaçlar yaralı olabilmektedir.) ve bilişsel davranışçı terapi.( işlevsel olmayan düşüncelerin yararlı ve işlevsel olan düşüncelere dönüştürülmesi amaçlanmaktadır
.).Bu yazı 253 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI