Bugun...


Psk.Dan. Mücahit AVCI

facebook-paylas
HAYAT DAMARLARIMIZDAN BİRİ MÜZİK
Tarih: 20-10-2018 20:27:00 Güncelleme: 20-10-2018 20:27:00


Dinlediğiniz müziğin ritmine kapılıp gittiğiniz zamanlar olmuştur. Hatta belki de tekrar tekrar yüzlerce kez başa alıp dinlediğiniz zamanlar da… Müzik, ‘insana sesler aracılığıyla kendini ifade etme olanağı veren sanat’ tanımıyla da insanın müzik ile arasındaki bağın temelini açıklamış oluyor aslında. Müziğin, evrensel ve dünyadaki tek ortak dil olduğunu düşündüğümüzde, müziğin önemini daha da iyi kavrayabiliriz.

Müzik, insanoğlu var olduğundan bu yana kitle iletişimi için görsel ve işitsel bir medya görevi görmüştür. Özellikle müzikle tedavinin binlerce yıllık bir geçmişi vardır ve günümüzde dünyaca kabul görmüş ayrı bir uzmanlık alanı olarak karşımıza çıkmaktadır(Boşnak, Kurt & Yaman, 2017).

Müziğin, insanlar üzerinde psikolojik bir etkisinin olduğu ise sürekli vurgulanmakta. Şarkı söylemek, ritimle hareket etmek, dinlemek ve çalgı çalmak bireyin müzikal oluşumları öğrenmesini sağlar ve bu etkinlikler, kişinin bedensel koordinasyon, zamanlama, hafıza, konsantrasyon ve dinleme becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

Müzik her ne kadar yukarıda yazıldığı gibi bilimsel ve fizyolojik etkisi olsa da neden bir müziğin insanda derin duygular sağladığı henüz tam bilinememekte. Bunun en önemli nedeni müzik ve etkisinin diğer sanat dallarına göre daha soyut olması. Edebiyat, resim bir ölçüde de sinema çok daha somut bilgiler verdiği için temsil ettikleri değerler hakkında daha kesin ifadeler kullanabiliyoruz. Buna karşın, daha soyut olması nedeniyle müziğin insanların bilinçaltı süreçlerini uyandırma gücüne diğer alanlardan daha fazla sahip olduğu varsayılmaktadır. Fakat bu durumu somut olarak adlandırmak ya da diğer değişkenlerle ilişkilendirmenin zor olması araştırmaları daha da zorlaştırmaktadır(Karabey, 2014).

 

Peki, yapılan araştırmalar sonucunda müziğin insan üzerindeki etkileri nelerdir?

Müzik dinlerken, beyne giden kan ve oksijen miktarında artış olduğu için, uyarıcı ve harekete geçirici etkisi var.

Kalp atışlarını ve metabolizmayı doğrudan etkiler. İdmanlarda tempolu ve ağır müziğin etkileri farklı sonuçlar doğurmuştur.

Müzik ilham verir, duyguları harekete geçirir ve yaratıcılığı artırır.

Müzik matematikseldir, karmaşık fikirlerin kolay çözülmesini sağlar.

Etkili öğrenmenin temel unsuru olan beynin, sağ ve sol yarım kürelerinin denge içinde çalışmasını sağlar.

Belirli müzik türleri, huzur veren endorfin hormonunun salgılanmasını ve sakinliği arttırır.

Kas gerilimini azaltır, beden hareketlerini ve koordinasyonu geliştirir.

Beynin, fiziksel dünyayı algılama, zihinde canlandırma ve nesneler arasındaki farklılıkları ayırt edebilme yeteneğini geliştirir.

Müzik stresi azaltır, rahatlatır.

Son olarak bir müziğin bir insanda etki bırakabilmesinin en önemli nedeni algılarımız. Örneğin eski sevgilinizle dinlediğiniz bir şarkı sıradan bir şarkıyken daha sonra artık onunla dinlediğiniz bir şarkı oluverir ve o şarkının sihirli olduğuna kendinizi inandırırsınız. İşte tüm mesele aslında bu algılarımız. Hayatta da böyle değil mi zaten, insan her zaman algıladığını yaşar ve ona göre davranır. Bizim yapmamız gereken en önemli şey müziğin ve sanatın yadsınamaz gücüne inanmak ve sıkıca sarılmak, gerisi çorap söküğü gibi gelecektir!

KAYNAKÇA

Boşnak, M. , Kurt, A.H. & Yaman, S. (2017). Beynimizin müzik fizyolojisi. KSÜ Tıp Fakültesi Dergisi, 12(1), 35-44.

Karabey, M. (2014). Yrd. Doç. Dr. Mert Karabey ile müzik ve psikoloji üzerine. Nesne Psikoloji Dergisi(NPD), 2(3), 39-46.

https://marmaralife.com/2015/08/08/muzigin-insan-uzerindeki-etkisi/Bu yazı 656 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI