Bugun...


Psk.Dan. Mücahit AVCI

facebook-paylas
BAĞIMLILIK MI, ÖZGÜRLÜK MÜ?
Tarih: 07-12-2018 00:20:00 Güncelleme: 07-12-2018 00:20:00


Günümüz dünyasında oldukça tartışılan ve ilgili makalelerin gitgide çoğaldı konulardan birisi olan internet bağımlılığı ya da daha özel ifade etmek gerekirse çocuklarda ve gençlerde oyun bağımlılığı.

    Oyun bağımlılığı, bilgisayar veya mobil cihazlarla uzun süre boyunca sağlıksız biçimde oyun oynanmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Oyun bağımlıları, gerçek dünyayla etkileşime girmek yerine zamanlarını oyunlarla geçirip, favori oyunlarında kendilerini geliştirmek veya başarı elde etmek için harcarlar. Bu rahatsızlıktan muzdarip kimseler kendilerini diğer insanlardan izole etmeye eğilimli olup, önemli sorumluluklarını ihmal ederek tüm vakitlerini oyun oynamaya harcayabilirler.

    Günümüzde artık çok klişeleşen bir duruma dönüşen oyun bağımlılığının en yakın çevrenizde bile örnekleri olabiliyor. Örneğin günümüzdeki çocuklar oyun ihtiyaçlarını yaşamdan öğrenmek yerine bilgisayardan karşılamaktalar. Eminim ki çevrenizde sürekli bilgisayar başında oturup oyun oynayan bir kardeşiniz, yeğeniniz ya da komşu çocuğunuz vardır.  Sosyal medya da bile bunun hakkında binlerce yazı, fotoğraf, animasyon gibi içerikler mevcut. Hatta daha da önemlisi artık internet bağımlılığı, DSM-5(Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) ‘e girmiş olup bir ruhsal bozukluk statüsü kazanmıştır(Bozkurt, Şahin & Zoroğlu, 2016).

2000’li yılların öncesinde henüz bilgisayar, telefon, tablet vs. araçların olmadığı çocuklarımızın, dışarıdan eve zorla getirildiği, akşam ezanı okunmadan evde olmazsan bacaklarını kırarım senin diyerek evden yollanıldığı günlerden bugünlere evrilerek geldik. Psikoloji uzmanlarına göre oyun bağımlılığı tıpkı kumar bağımlılığı semptomlarını gösteren bir bağımlılıktır. Kişilerin oyunlara bağımlı olmalarıysa psikolojik ve fizyolojik sorunların yanı sıra kişinin hayatını sürdürdüğü çevreyle alakalıdır.

Özellikle günümüzdeki oyunlar daha çok bağımlılık yaratmakta bunun nedeni olarak ise oyunların sürekli bir karakter seviye sistemi içinde olması, bir sonunun olmaması, kişiye gerçek yaşamda sunulmayan bir güç ve saygınlık vermesi görülebilir. Bunun en büyük kanıtı ise bilgisayar oyunlarına bağlanan kişilerin çoğunluğu asosyal kişiler olup çevresinde silik bir tip olmasına rağmen oyun içinde çok güçlü statü ve karakterlerde olmaları onları güdüleyen ve zevk veren yegane duygulardandır.

Bu konuda yetişkin insanlar neyin ne olduğunun farkında olabileceğinden bağımlılıktan kurtulmaları daha kolaydır fakat çocuklarda ve ergenlerde çevresinde yaşadığı bunalım ve gerçek hayatın bireyde yaratmış olduğu baskılardan ötürü çocuk oyundaki hayatı seçmekte ve kendini orada daha güçlü ve korunaklı hissetmektedir. Sözüm ona kendini bağımlı görmekten çok gerçek anlamda özgür hissetmektedir. Bu nedenle sanal aleme tutkuyla bağlanmakta gerçek hayatı hiçe saymaktadır. Bununla birlikte gerçek hayatta düşük özgüven, çeşitli sağlık sorunları ve sudan çıkmış balık konumunda olabilirler.

Oyun bağımlılığı nasıl önlenir?

Sorumluluğu kabul etmek: Oyun bağımlılığı sorunu, oyunun içinde değil, birey içerisinde yatmaktadır. Bağımlılığı yenmek için gönüllü olunana dek hiçbir yöntem oyun bağımlılığı tedavisi için başarı getiremez. Sorunun video oyunlarının varlığı veya içeriği olmadığını, onları oynamak isteyen kişi olarak sizin olabileceğinizi kabul etmelisiniz.

Etkiyi tanımlayın: Oyun oynamak için günde kaç saat harcıyorsunuz? Normalde hafta sonu dışarı çıkıyor musun? En son ne zaman kitap okudunuz? Bağımlılığın olumsuz etkilerini tanımlamak, olumlu gelişmelere odaklanmanıza ve gerçekten eksik olan şeyleri geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Suçlamaktan kaçının: Çözmeniz gereken problemler için başkalarını suçlamak problemleri çözmez. Oyun endüstrisi veya üreticiler bu sorunun sebebi değildir ve onları suçlamak yardımcı olamaz. Oyuncuların büyük bir kesimi sağlıklı bireylerden oluşur. Sorumlulukların bilincine varmak oyun bağımlılığını durdurmanın ilk adımıdır.

Pozitif kalın: Sorunun olumsuz yönlerini belirlemek önemli olsa da, yaptığınız hedefe ve ilerlemeye odaklanmak da önemlidir. Pozitif kalmayı ve sorunu çözeceğinize inanmayı bırakmayın.

Limitleri ayarlayın: Oyun oynamak için günde bir saatiniz olduğuna karar veriyorsanız, buna bağlı kalın. Oyunlarınızı doğru seçin! Eğer çok fazla zaman gerektiren bir oyun oynuyorsanız veya birçok MMO gibi açık uçlu bir oyun oynuyorsanız, muhtemelen farklı bir oyunu veya farklı oyun türlerini denemelisiniz. Günlük maksimum 2 saatinizi oyun oynamak geçirmeniz gerektiğini unutmayın.

Çocuğunuzun oyun süresini takip edin: Ebeveynseniz kontrol sizin elinizdedir. Çocuklarınız sizi dinlemezse, oyun konsolunun kaldırılması veya bilgisayarda yönetimsel kontrolün ayarlanması sorunu daha iyi ele almanızı sağlayabilir.

Haftada oynanan toplam saati analiz edin: Bir haftada ne kadar bilgisayar oynuyorsunuz? Her zaman kontrol edin haftada 14 ila 25 saat birçok sıkı oyuncu için kabul edilebilirdir. Oyun süreniz bu sınırın üzerindeyse ciddi bir bağımlılıkla karşı karşıyasınız demektir.

Aile bireylerinizden yardım isteyin: Ebeveynlerinizin bilgisayar oyunu oynamak için katı bir süre sınırı koymasını isteyin. Bu konuda yardımcı olabilecek ücretsiz programları kullanmasını önerin. Aile bireylerinizin yardımıyla oyun bağımlılığından kolayca sıyrılabilirsiniz.

Yapacak başka bir şey bulun: Oyunların dışında vakit geçirebileceğiniz gerçekten harika şeyler var ve hepsi sizi bekliyor. İlginizi yeni hobilere yönlendirerek, oyunların hayatınızın rotasından çıkarabilirsiniz.

 

KAYNAKLAR

https://wmaraci.com/nedir/oyun-bagimliligi

http://www.aktuelpsikoloji.com/dsm-nedir-ve-nasil-kullanilir-13626h.htm

Bozkurt, H., Şahin, S., & Zoroğlu, S. (2016).  İNTERNET bağımlılığı: güncel bir gözden geçirme. Journal Of Contemporary Medicine, 6(3), 235-247.Bu yazı 748 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI