Bugun...


Psk.Dan. Mizgin BORAL


Facebookta Paylaş

ANKSİYETE BOZUKLUĞU
Tarih: 28-11-2018 23:19:00 Güncelleme: 28-11-2018 23:19:00


Kaygı; bireyin  iç ve dış herhangi bir uyaranla karşı karşıya gelmesi durumunda yaşadığı bedensel, duygusal, zihinsel değişimlerle kendini gösteren uyarılmışlık halinin adıdır. Sağlıklı bir insanın hayatında kaygı, bedeninde ve çevresinde oluşan ya da oluşma ihtimali bulunan durumlara karşı oluşan sinyal sistemidir. Karşılaşılan yeni bir problem, hiç bilinmedik bir ortama girmek, yeni şeyler denemek ya da iş, aile ve sosyal çevremizde gerçekleşen herhangi bir durum bireyde kaygı yaratabilir. Yani hayatımızdaki değişiklikler, yenilikler ve değişimler bizlerde bir miktar kaygı oluşturabilir. Oluşan kaygı, kimi zaman dikkatimizi arttırıp performansımızı olumlu yönde etkilerken kimi zaman ise bizi olumsuz bir sürecin içerisine çekebilir. Karşılaşılan durumlarda, kimi zaman  engelleyemediğimiz, endişe duymamıza neden olan kimi zaman ise motive olmamızı sağlayan bu duygu, her ne kadar kabul etmek istemesek de yaşamımızın bir parçasıdır. Sürekliliği yoktur ve karşılaşılan duruma bağlı olarak kaygı derecesi değişiklik gösterebilmektedir. Ancak bir duruma bağlı olmaksızın gerçekleştiğinde ve yaşanılan kaygı sürekli hale geldiğinde ise Yaygın Anksiyete Bozukluğu dediğimiz durum ortaya çıkmaktadır.

    Yaygın Anksiyete Bozukluğu, kaygının hafif ve baş edilebilir düzeyde iken sürekli, aşırı ve durumla uygun olmayan, yani mantık dışı derecede endişe haline dönüşmesiyle oluşan bir bozukluktur. Bu durum bireyin gündelik yaşamını olumsuz derecede etkileyerek yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesini engeller. Kendilerini kontrol etmekte zorluk yaşayan bu bireyler yoğun bunaltı ve endişe hali içerisinde olurlar. Huzursuzluk, çabuk yorulma, odaklanmada güçlük, boşluk hissi, sinirli olma hali, kaslarda gerginlik ve uyku bozuklukları da bu rahatsızlığın görüldüğü bireylerde karşılaşılan durumlardandır.  

Anksiyete bozukluğu DSM-5 kılavuzuna göre şu şekilde tanılanmaktadır :

En az 6 ay süreyle hemen her gün ortaya çıkan, birçok olay ya da etkinlik hakkında (işte ya da okulda başarı gibi) aşırı anksiyete ve üzüntü (endişeli beklentiler) duyma.

Kişi, üzüntüsünü kontrol etmeyi zor bulur.

Anksiyete ve üzüntü, aşağıdaki altı semptomdan üçüne (ya da daha fazlasına) eşlik eder (son 6 ay boyunca semptomlu gün sayısı, semptomsuz gün sayısından daha fazladır).

Not: Çocuklarda sadece bir maddenin bulunması yeterlidir.

 

1. Huzursuzluk, aşırı heyecan duyma ya da endişe

2. Kolay yorulma

3. Düşüncelerini yoğunlaştırmada zorluk çekme ya da zihnin durmuş gibi olması

4. İrritabilite (Hafif uyarılara karşı aşırı tepki verme )

5. Kas gerginliği

6. Uyku bozukluğu (uykuya dalmakta ya da sürdürmekte güçlük çekme ya da huzursuz ve dinlendirmeyen uyku)

Anksiyete, üzüntü ya da fiziki yakınmalar klinik açıdan belirgin bir strese ya da toplumsal, mesleki alanlarda ya da işlevselliğin önemli  olduğu diğer alanlarında bozulmaya neden olur.

Bu bozukluk bir maddenin (örn. kötüye kullanılabilen bir ilaç, tedavi için kullanılan bir ilaç) ya da genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir

Anksiyete ya da üzüntü; diğer bir mental bozuklukla açıklanmamalıdır;

 

    Yaygın anksiyete bozukluğuna sahip bireyler, yaşadıkları olay ve durumlarda hep en kötü durumu düşünürler. İyi olasılıkları görmezden gelme ve devamlı kötüye odaklanma eğilimindedirler. Yaşadıkları kaygının aşırı olduğunun farkında olmalarına rağmen bu durumun üstesinden gelemezler. Kendilerini denetlemekte zorlanırlar ve kendilerini sakinleşmektirmekte güçlük çekerler. Bu kişiler genellikle çevreleri tarafından da aşırı evhamlı kişiler olarak anılmaktadır. Yaygın Anksiyete Bozukluğunun nedenleri incelendiğinde biyolojik açıklamalar genetiğin bu rahatsızlığa yatkınlığını arttırdığını ileri sürer. Ailede anksiyetenin olması ya da ailenin başka bir psikiyatrik bozukluğunun olması da bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında etkilidir. Aynı zamanda yetiştirilme biçimi ve çocuklukta geçirilen diğer anksiyete türlerinin ileri  döneme yansıması da yetişkinlik döneminde anksiyetenin görülmesinde etkili olmaktadır.

Kaynakça

 https://www.pfizer.com.tr/sagliginiz-icin/yaygın-anksiyete-bozukluğu-nedir

http://www.psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/25/yaygin-anksiyete-bozuklugu

http://www.aktuelpsikoloji.com/psikolojinin-muhtesem-uclusu-endise-kaygi-panik-12523h.htm

Sevinçok, L.(2010) Yaygın Anksiyete Bozukluğunun Nörobiyolojisi, Klinik Psikiyatri Dergisi. 10(5),3-2

 Bu yazı 443 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • 8 MART ÖZEL YAYIN
  8 MART ÖZEL YAYIN
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. 8 MART ÖZEL YAYIN
 2. Şizofreni
 3. Gülmek en iyi ilaçtır
 4. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI