Bugun...


Psk.Dan. Merve ÜNAL

facebook-paylas
OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK
Tarih: 05-07-2018 06:01:00 Güncelleme: 05-07-2018 06:01:00


Günlük yaşamın stresi ile baş etmeye çalışırken her birimizin zorlandığı zamanlar olmuştur.

Evhamlar,gereksiz kaygılar,mükemmelliyetçi yaklaşımlar,planlar,programlar,aksaklıklar derken hayatımızı olduğundan da fazla zorlaştırdığımızın ve kendimizi lüzumsuz panikle yorup şimdiki anı kaçırdığımız zamanlar olmuştur.Hayatımızda önem verdiğimiz konularla ilgili zaman zaman endişe yaşamamız normaldir fakat ortaya çıkan bu duygular yaşamımızı etkileyerek,günlük aktivitelerimizi kısıtlayıp bizi günlük aktivitelerden  alıkoyacak hale geldiği anda aklımıza obsesif kompulsif bozukluk gelmelidir.

OKB,obsesyon adı verilen fikir,düşünce ve dürtüler ile kompülsiyon adı verilen yineleyici davranışlardan oluşan bir ruhsal hastalıktır.Anksiyete türü bir rahatsızlık olan OKB,insanları tekrarlanan düşünce ve davranışlar döngüsüne hapsederek huzursuzluklar yaratır.Kişi yaşamış olduğu kaygı ve stresin gerçek dışı olduğunun farkında olup gerçeklik bilinci yerinde olmasına rağmen kendini düşünce,korkulardan alıkoyamaz.Bu düşünceler acil bir şekilde karşılanma ihtiyacını ortaya çıkarır ve kompülsiyonlara(davranış ritüellerine)neden olur.Ritüeller takıntılı düşünceyi zihinden uzaklaştırmak için yapılır fakat yapıldıkça tatminsizlik beraberinde gelerek farklı ritüeller ortaya çıkar.

Takıntılı insanlar zihinde sürekli tekrarlanan düşüncelerden dolayı kaygılı kişiliğe sahiptir.Örneğin;Acaba kir var mı? Yeterince temiz miydi? Kapıyı kapattım mı? Ütünün fişini çektim mi? Tam oldu mu? Yanlış yapmış olabilir miyim? Ayıp ettim mi?...Obsesif birey ne yaparsa yapsın bu ve buna benzer soruların cevabını tam olarak veremediği için kompülsif davranışlar geliştirir.Defalarca kapıyı kontrol eder,işine giderken yolun yarısında geri dönüp ocağını kontrol eder,temizlediği yeri çok defa temizler,ellerini yıkamaktan bunalmıştır ama yeterince temiz olmadığı endişesi ile defalarca tekrarlar,terliklerini çıkardığı yeri beğenmez ve simetriğine dikkat edip memnun olmaz.Bu davranışlarla oyalanırken zaman çoktan geçmiş,işler yarım kalmış,dikkati oldukça dağınık,ruh hali karmakarışık,huzursuz…

OKB tedavi edilmediği müddetçe artma ve azalmalarla seyreden kronik gidişli bir rahatsızlıktır.Genellikle ergenlik döneminde başlangıcı görülür ve kadınlarda daha sık rastlanır.Her takıntılı düşünce ve davranış elbetteki OKB değildir.Bir kadının evini düzenli,temiz görmek istemesi doğaldır fakat hemen her gün temizlik yapıyor,diğer günlük aktiviteleri bu durumdan olumsuz etkileniyorsa dikkat edilmesi gerekir.

      OKB’nin genetik temelli etkeni olabileceği gibi çocukluk çağı travmaları, kuralcı, titiz, mükemmelliyetçi kişilik özellikleri,beyin işlevlerindeki bozukluklar sebep olabilir.OKB en iyi tedavi yöntemi ilaç ve bilişsel davranış terapisi olup BDT’nin amacı obsesif kompulsif bozukluğu olanların ritüellerini gerçekleştirmeden korkuları ile yüzyüze gelmelerini sağlamak,kaygı veren işlevsiz düşüncelerinin yerine işlevsel daha gerçekçi olanlarla yer değiştirme yaparak hayata uyum sağlamalarını kolaylaştırmaktır.

Erken teşhis ve psikoterapi tedavi sürecinin kısalmasına yardımcı olur.Bu yazı 3274 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI