Bugun...


Psk.Dan. Elif KESKİN

facebook-paylas
HELİKOPTER EBEVEYNLİK
Tarih: 23-11-2018 23:50:00 Güncelleme: 23-11-2018 23:50:00


Çocuk yetiştirmekte farklı anne baba/ebeveyn tutumları yer almaktadır. Bunlar arasında, baskıcı otoriter, serbest ve aşırı hoşgörülü, tutarsız kararsız, ilgisiz reddedici, koruyucu ve güven verici destekleyici tutumlar yer almaktadır. Bu tutumların dengesi ve hangisinin özelliklerini taşıdığınız çocuğun gelişiminde önemli bir etkendir. Bu konumuz koruyucu tutumun etkilerini gördüğümüz helikopter ebeveynlik.

    Helikopter Aile terimi ilk defa Foster W. Cline ve Jim Fay tarafından 1990 yılında "Parenting with Love and Logic: Teaching Children Responsibility” kitabında kullanılmıştır. Bu terimin ilk çıkış hikayesi, bir çocuğun "annem başımda helikopter gibi dönüyor” şikayetiyle başlamış ve bu kitapta yer almıştır.

    Günümüzde "helikopter aileler", çocuklarının sosyal ve öğrenim hayatlarında onları çok yakından takip eden, çocuklarının üstlenmesi gereken sorumlulukları büyük bir hevesle üstlenen, evlatlarını tamamen kendilerinin uzantısı olarak gören, her sorunu onlar adına çözmekten mutlu olan ve daha da ileri giderek "Biz tıp okumak istiyoruz" diyebilen ailelerdir.  Bu aşırı korumacı “helikopter” anne ve babaların özelliklerini maddeler haline yazmak gerekirse, öne çıkan özellikler aşağıdaki gibidir:

Çocuğun kendisinin yapması gereken işler aile tarafından yapılır,

Çocuğa fikri sorulmadan çocuk hakkındaki her türlü seçim aile tarafından yapılır. (Kıyafet, arkadaş...)

Çocuğun üstüne çok fazla düşülür. (Başına bir şey gelmesin, hastalanmasın, üzülmesin, ağlamasın...)

Çocuğa genelde ‘hayır’ denmez ve her istediği yapılır,

Özellikle anne – çocuk ilişkisinde bağımlılık söz konusudur, anne çocuğuna kıyamaz,

Anne – baba çocuğu için sebepsiz yere aşırı kaygı duyar, bu kaygı onları aşırı korumaya yönlendirir.

Çocuğu mutlu edemeyeceklerini düşünüp endişelenirler. Çocuğa gereğinden çok özen gösterilir.

Her türlü kararı çocuk yerine aile alır.

Geç kavuşulan, aşırı istenilen, tek çocuk, tek erkek veya kız çocuk gibi çocuklar genellikle abartılmış sevginin odak noktası olurlar.

    Ebeveynler açısından düşündüğümüzde helikopterlerle her şey çocukların önlerine sunuluyor.  Hayal ettiğimizde çok güzel gibi geliyor ödevinizi yapan bir baba, sorumluluklarınızı halleden bir anne, problemlerinizi çözen ebeveynler daha ne isteyebilir ki bir çocuk. Çocuklar ne ister söyleyeyim ben size yada kendinize sorun olmadı dönüp onlara bir sorun belki çocuk bir helikopter gibi dönmek isterken hep başında dönen bir helikopter görüyordur.  

    Çocuk kendi gelişim evresinde yol alabilen bir varlıktır sizin onu iteklemenize gerek yok, desteklemenize gerek var. Çocuklarını kendilerinin bir uzantısı olarak gören helikopter aile modeli sağlıklı bir model değildir. İleriki yaşamında çocuk ailenden ayrılarak bir birey olarak var olmada problem yaşar ve ailenin isteği de çocuktan ayrılmamaktır. Çocuk büyüdükçe bu duruma alışır ve problemlerini çözemeyen, aileye bağımlı olan, küçük problemlerde bile birilerinden destek almaya ihtiyaç duyan, kendini yetersiz hisseden daha da kötüsü kendi hakkında bir algısı olmayan kendini güvensiz ve değersiz hisseden bir bireye dönüşür.    

    Biliyorum ebeveynler olarak kendinizi sürekli eksik hissediyorsunuz ve çocuklarınızın mükemmel bir aileye layık olduğunu düşünüyorsunuz. Kötü giden dünya koşulları, işsizlik, güven problemleri sizi daha mükemmel olup çocuğunuzu daha çok korumaya itiyor. Bu eksikliği gidermek için aşırı şekilde çocuğunuzu koruyorsunuz. Size kötü bir haberim var kendi yetersizlik duygunuz için çocuğunuzun yetersizliğine yol açıyorsunuz.  Mükemmel ebeveynlik diye bir şey yok mükemmel çocuk diye bir şeyde yok. Mükemmel ebeveynlik uğruna helikopter bir aileye dönüşmek çocuklarımızın karakterine ve kişiliğine zarar veriyor ve siz onun için en iyisini yaptığınızı düşünürken sizi sadece başında dönen bir helikopter gibi algılıyor çocuk. Her çocuğun birey olmaya hakkı vardır.

    Peki helikopter bir aileye dönüştüyseniz veya helikopter bir aile olmak istemiyorsanız neler yapabilirsiniz. Öncelikle çocuğunuzun da bir birey olduğunu ve kararları olması gerektiğini bilin ona sorumluluk yükleyerek kendine yetebileceği duruma gelmesi için destek olun. Çocuğunuzun bir problemi mi oldu onu çözmeyin çözmesinde destek olun ona bildiğiniz bilgileri hap olarak direk vermeyin bırakın gerektiğinde üzülsün, yıpransın o sorunlarla baş etmeyi öğrensin. Biliyorum kıyamıyorsunuz canınızdan bir parça ama üzülmekte gülmek kadar doğal bir eylem ve hayatın içinde sadece bazı duyguları baskın yaşayamayız hepsini öğrenmemiz gerekiyor. Başarı ve mükemmellikten çok kendi olabilen, iyi ve kötü yönlerinin farkında olan, kendini tanıyıp geliştiren bireyler hem size hem de topluma daha faydalı olur. ‘Anne babaların sorumluluğu çocuklarına bir yol çizmek değil, bir yol haritası vermektir.’ Jackson Brown.

 

KAYNAKÇA

İpek. N. (2014). Helikopter Aileler. Aylık Anasınıfı Dergisi,99,5.

Hata! Köprü başvurusu geçerli değil. Helikopter Aileler- Halil Pehlivan.com

Hata! Köprü başvurusu geçerli değil. Kasım Ayı Rehberlik Bülteni 15 Helikopter AilelerBu yazı 654 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI