Bugun...


Psk.Dan. Dilda TUNÇ

facebook-paylas
SADECE ADIM AT
Tarih: 23-10-2018 09:41:00 Güncelleme: 23-10-2018 09:41:00


 Hayattaki amacını bulamayan onlarca insan, arayıp duran bizler, bulduğunu sanan diğerleri ve ötekiler… Varoluşumuzu sorgulayıp duruyoruz ama! Neden geldik bu dünyaya? Yalnızca insanların gelişim görevlerinin bir sonucu mu, toplumun dayatması mı, yoksa varoluşumuzun bilmediğimiz başka bir amacı var mı?

Emekledik, yürüdük, koşmayı konuşmayı öğrendik, okuduk ve yazdık bazen, sormaya çekindiğimiz şeyleri sorduk, duymaktan korktuğumuz yanıtları da aldık. Okullar bitirdik, bazılarımız evlendi, çocuklar getirdiler dünyaya ve kısır döngü böyle devam etti… Peki, neler yaptık bu sürede? Yaşadığımız hayat kendi hayatımız mıydı? Kendi inançlarımız, değerlerimiz, doğrularımız için mi yaşadık? Yoksa bunca yıl aslında bizim olmayan bir hayatı bizim mi sandık?  Ailemizden, öğretmenlerimizden, çevremizden duyduklarımıza mı inandık? Kültürümüzün öğretilerini doğru mu saydık? “El âlem ne der” diyerek içimize mi kapandık?

Peki, biz bunca yıl neyi yaşadık? Doğmadan önce bile bir kalıba sokulmaya çalıştık. Kız çocuğunun odası pembelerle donatıldı, erkek çocuğuna arabalar silahlar alındı; ayrıştık. “Ağlama oğlum, düzgün otur kızım” dediler; baskılandık.  Erkek çocuğunun her zerresi yüceltilirken kadının sormasına, sorgulamasına, nerede ne zaman konuşacağına, kıyafetlerine, çevresine, kiminle ne zaman ne şekilde evlenmesi gerektiğine karıştılar; yabancılaştık. Anlayacağınız biz birbirimizden ve kendimizden çok uzaklaştık. Kendi doğrularımızı yaşamaktansa yanlış olduğunu bildiklerimizi doğru saydık.

Şimdi dön ve bir bak kendine. Neredesin? Hayatta kimin doğrularına göre hareket ediyorsun ve bu durumdan memnun musun? Peki, ya umutlu? “Ben sevdiğim insanlarla olmak istediğim yerdeyim, hayalimdeki bölümü okuyorum, işimi severek yapıyorum veya şu an hayallerimi gerçekleştirmek için çabalıyorum.” diyebiliyorsan tebrikler. Hayatın bir kelebeğin ömrü kadar kısa olduğunu kavramış, kendi yolu çizmiş ve bu yolda adım atıyorsun demektir.

Fakat kendini hala kendinden uzak görüyorsan bugün, tam da şu an senin miladın olsun. Kendini keşfetmekle işe başla. Gün içinde neler hissediyorsun? Hangi tekrarlayan düşünceler geçiyor aklından ve bunlara ne kadar zaman ayırıyorsun? Doğru-yanlış olarak yaptığın değerlendirmeleri hangi şartlara göre yapıyorsun? Geçmişte isteyip de ulaşamadığın hedeflerinden seni alıkoyanlar neler? Hayallerini keşfet… Sonra o klasik soruyu sor kendine: “5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?” Hayat sandığın kadar uzun değil fakat tahmin edemeyeceğin kadar sürprizlerle dolu. Yeter ki varmak istediğin yer için yola çık. Nasıl gideceğini bilmiyor olabilirsin, bir adım at. Yolda kendini gözlemle. İnişler çıkışlar olacak, çıkmaz sokaklara gireceksin, sana eşlik edenler de olacak seni yolundan çevirmek isteyenler de. Bazen iki ileri bir geri gideceksin, değişim kolay değildir. Alışkanlıklardan kurtulmak, var olan sistemi yıkmak bunca yıllık düzene başkaldırmaktır, isyandır. Hiçbirimiz inanılmaz potansiyellere sahip süper kahramanlar değiliz. İstediğimiz her şeyi bir anda elde edemeyebiliriz, insan olmanın gereklilikleri bunlar. Bu yüzden değişimin de ani olmasını bekleme. Unutma, küçük adımlar uzun yollar yürümene yardımcı olur.

Yürümeyi sürdürdüğün bu yol senin varoluş hikâyen. Bir kısmını başkaları yazmış olsa da tamamlayan sen olabilirsin. Başlangıcı en iyi şekilde yapmak zorunda değilsin. Sadece adım at!Bu yazı 6233 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI