Bugun...


Psk.Dan. Demet YEŞİLKÖY

facebook-paylas
MUNCHAU-SEN-
Tarih: 13-01-2019 22:47:00 Güncelleme: 13-01-2019 22:47:00


Munchausen By Proxy Sendromu (Bakım Verenin Yapay Bozukluğu)

Çocuk istismarı tüm toplumlarda yaygın görülen bir olaydır. Amerika'da yapılan istatistiklere göre her yıl 3 milyondan fazla çocuk istismar edilmektedir. Yani her 1000 çocuğun 25'i çeşitli istismar tiplerine maruz kalmaktadır.  
 Dünya Sağlık Örgütü'nün 1985'te yaptığı tanıma göre çocuk istismarı; çocuğun sağlığını, fizik ve psikososyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen; bir yetişkin, toplumu ya da ülkesi tarafından bilerek ya da bilmeyerek yapılan davranışlardır. Munchausen by proxy sendromu (MBPS) da özel bir çocuk istismarı formudur.

Munchausen Sendromu, ilk kez 1951'de hastane hastane dolaşıp hastalık öyküleri uyduran ve kendilerine gereksiz yere cerrahi girişimler uygulanmasına razı bir grup hastayı belirtmek için Asher tarafından kullanılmıştır (Eşiyok & Hancı, 2001).

Asher ve arkadaşlarının "Munchausen Sendromu" olarak tanımladığı durumda hasta, doktorun muayenehanesine ya da acil servise sıklıkla klinik belirtilerle desteklenen uydurma bir öykü ile gelmektedir. Hasta sonuç alamadan hastaneden ayrılmakta ve aynı tabloyu yineleyerek tekrar tekrar hastaneye başvurmaktadır. Bu hastalar, en zeki gözlemcileri bile aldatabilecek hastalardır ve bu bakımdan doktorlar tarafından tespit edilmesi zordur. Bu bağlamda hastalığın belirlenmesinde başvurulan doktorlara önemli bir rol düşmektedir.

Munchausen's by proxy sendromu, ilk kez 1977'de Meadow tarafından tanımlanmıştır. Aile ya da koruyucu, çocukta bir hastalık varmış gibi yapmakta ya da hastalık yaratmakta ve "hasta" çocuğu doktora götürmektedir. Sonuçta, tıbbi öykü, laboratuvar testleri ya da hastalığın gerçek nedeni değişmekte ya da tıbbi tedavi nedeniyle yaralar oluşmaktadır. Bazı olgularda ise anne doğrudan zararlı eyleme neden olabilmektedir (zehirleme, ilaç verme gibi). Yapılan bir araştırmada en çok kullanılan ilaçların morfin ve türevleri olduğu saptanmıştır. Yayımlanan olgularda bazı ailelerin eşek arısı ya da balarısı gibi böceklerle çocuklarını sokturdukları bildirilmiştir(Eşiyok & Hancı, 2001).  

Sendromun ciddiyetini şöyle özetleyelim: 600 kadar hastane gezen ya da 40 küsur ameliyat olan Munchausen sendromlu hasta vardır. (https://listelist.com/munchausen-sendromu-nedir/).

BVYB olan annelerden biri de ünlü ABD’li rapçi Eminem ‘in annesi Debbie Marhali ‘dir. Eminem  “Cleaning Out of My Closet” adlı şarkısında

                     “Sen Munchausen Sendromu kurbanısın

                       Büyüyene kadar, tüm yaşamım boyunca hasta olduğuma inandırıldım”

           sözleriyle duygularını dile getirmektedir.

Kaynakça

Eşiyok, B., Hancı, İ. H.(2001).Yapay bozukluk: munchausen sendromu. Osmangazi Ü. Tıp Fak. Adli Tıp AD&Ankara Ü. Tıp Fak. Adli Tıp AD, 10(9) : 326.

Emre Erk, Yunus. Web Sites: https://listelist.com/munchausen-sendromu-nedir/. Yayın tarihi:22.10.2013 (Erişim: 28.12.2018)

 

                                                                                                     Bu yazı 891 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI