Bugun...


Psk.Dan. Akif DEMİRELLİ


Facebookta Paylaş

GANDHİ MAHATMA
Tarih: 12-10-2017 11:42:00 Güncelleme: 12-10-2017 11:49:00


Hindistan 'ın büyük millî lideri. Mahatma Mübarek lakabı ile tanınır . Batı Hindistan 'da Kathiavvar yarımadasının Porbandar şehrinde 1869 'da doğdu.

Ticaretle uğraşan tanınmış bir Ortodoks aileye mensuptu. Babası soylu bir ailedendi. Aynı zamanda Porbandar şehrinin başpapazı olan babası, Gandhi 'ye disiplinli bir ilk tahsil temin etmiş ve 13 yaşında evlendirmişti. Gandhi 18 yaşında Londra 'ya tahsil için gitti. İngiltere 'de zamanını İncil ve diğer Din kitapları ile bazı tanınmış batı felsefecilerinin eserlerini okuyarak geçirdi. Gandhi'nin fikirlerinde bu felsefecilerin tesirleri görülür.

Hindistan 'a döndüğü zaman, Bombay 'da avukatlığa başladı, ancak bir Hindistan firmasında çalışmak üzere Güney Afrika 'ya gönderildi. Orada başarılı bir meslek hayâtı olmasına rağmen, Güney Afrika'da ki beyaz azınlığın, bölgedeki yerli Güney Afrikalılara ve Hindlilere uyguladıkları fena muamele ve ırk ayrımı, onun bölgedeki Hind toplumunun sosyal ve siyasi haklara kavuşmaları için mücadeleye başlamasına sebep oldu . Gandhi kendisini Hind milletine adadı . Hintlilerin hakkını korumak için şiddete başvurmaksızın Güney Afrika hükümetine karşı mücadeleye girişti . Bunun sonucunda birçok defa tevkif edildi , işkenceye maruz kaldı . Fakat bunlar onu yıldırmadı .

Güney Afrika 'da yerli Afrikalılarla batılı beyazlar arasında ırk ayrımı yapan İngiliz ve Hollanda siyasetinin çok büyük bir düşmanıydı . Gayretlerinin sonucunda 1914 'te Güney Afrika Birliği hükümeti, Gandhi ile Hind toplumunun haklarını arttıran bir anlaşma imzalamaya mecbur edildi. Daha sonra kendisine çok Para getiren işinden ayrılarak mücâdele için tekrar 1915 'te Hindistan 'a döndü .

Gandhi , Hindistan 'da siyasete atıldı . Güney Afrika 'daki ününe rağmen burada şiddete Baş vurmaksızın uyguladığı fikirleri radikal Hintliler tarafından önce tutulmadı . Ahmedâbâd şehrinde yerleşerek Hind halkına kendi kendini yönetme fikrini aşılamaya başladı . Jalianvalla Bagh katliamının, şahıs haklarını kısıtlayan yeni kanunları ve İngilizlerin Pencap eyaletinde alacağı bazı şiddet tedbirlerini duyunca, bütün arkadaşlarının Devlet hizmetinden çekilmesini ve sessiz bir mücadele , pasif bir direnişe geçmelerini sağladı . Çıplak vücûduna bir beyaz bez sarıp , yanında bulunan keçinin sütü ile geçinerek pasif direnişi sürdürdü .

İngilizler ona önce güldüler . Ancak zamanla ideâline candan inanan ve memleketi için her şeyi fedâya hazır olan bu adamın , böyle sessiz mücadelesinde bütün Hindistan 'ı arkasından sürüklediğini hayret ve dehşetle gördüler .

Gandhi 1922 'de hapse atıldı . 1924 'te de bir ameliyatı müteakip serbest bırakıldı . Aynı yıl " Bütün Hindistan Millî Kongresi "nin başkanı seçildi . Bunu tâkib eden yıllarda sık sık hapsedildi . Ölümüne kadar Hindistan 'ın tartışmasız millî lideri sıfatını korudu . Babası ve kendisinin servetini bu yolda harcadı . Bu arada İngilizlerin yaptığı pekçok baskılara karşı durdu . 1931 'de toplanan Londra Yuvarlak Masa Konferansı başarısızlıkla dağıldığında , Hindistan 'a döndü ve yeni bir pasif direniş organize etti .

İkinci Dünyâ Savaşı esnâsında Hindistan 'ın bağımsızlığı garanti edildiği için , İngiltere 'nin desteklenmesine karşı durdu . Bu sırada teklif edilen bâzı çözümleri reddetti . Tam bağımsızlıkta ısrar etti . Bağımsızlık yolundaki savaşı sırasında Hindistan 'da bulunan sınıf farklarına karşı çıktı . Aynı zamanda azınlıkların haklarına saygılı olmayı savundu . Dinlerin insanlar üzerindeki etkisini çok iyi anlayan Gandhi , İslâm dînini ve Kur 'ân-ı kerîmi dikkatle incelemiş ve Müslümanlığa hayran olmuştu .

Bu hususta şöyle demiştir: " Müslümanlar en azâmetli ve muzaffer günlerinde bile mutaassıb olmamıştır . İslâmiyet , dünyâyı yaratana ve onun eserine hayrân olmayı emretmektedir . Batı , korkunç bir karanlık içindeyken , doğuda parlayan Göz kamaştırıcı İslâm yıldızı , azap çeken dünyâya ışık , sulh ve rahatlık vermiştir . İslâm dîni yalancı bir din değildir . Hindlilerin bu dîni saygı ile incelediklerinde onlar da benim gibi İslâmiyeti seveceklerdir . Ben , İslâm dîninin peygamberinin ve O 'nun yakınında bulunanların nasıl yaşadıklarını bildiren kitapları okudum . Bunlar beni o kadar ilgilendirdi ki , kitaplar bittiği zaman bunlardan daha fazla olmamasına üzüldüm . Ben şu kanâate vardım ki; İslâmiyetin çok süratle yayılması , Kılıç sebebiyle olmamıştır . Aksine her şeyden evvel sâdeliği , mantıkî olması ve Peygamberinin büyük tevâzuu ( alçak gönüllülüğü ) dâimâ sözünü tutması , yakınlarına ve Müslüman olan herkese karşı sonsuz sadâkati sebebiyle İslâm dîni birçok insanlar tarafından seve seve kabul edilmiştir .

Müslümanlık , ruhbanlığı ortadan kaldırmıştır . İslâmiyet başından beri demokratik bir dindir . Yaratan ile yaratılan arasında ayrı bir müessese yoktur . Kur 'ân-ı kerîmi ( yâni onun tefsîrini ve İslâm âlimlerinin kitaplarını ) okuyan herkes , Allahü teâlânın buyruklarını öğrenir ve O 'na tâbi olur . Bu hususta Allah ile onun arasında bir mâni yoktur . Hıristiyanlığın birçok eksiklikleri olduğu için türlü reformlara tâbi tutulmak zorunda kalmışken , Müslümanlığın ise , ilk günlerindeki şeklinden hiçbir şey değiştirmemiştir . Hıristiyanlıkta demokratik Ruh yoktur . Bu dîne demokratik bir veche vermek için Hıristiyanların milliyet hislerinin artması ve buna göre reformlar yapılması gerekmiştir . "

1946 'da İngilizlerin tahrikiyle de Hindularla , Müslümanlar arasında çarpışmalar başlamış , daha sonra bütün Hindistan 'a yayılmıştır . 15 Ağustos 1947 'de Hindistan istiklâlini elde etmesine rağmen , Gandhi son aylarını , bu çarpışmalardan , İngilizlerin Hindistan 'ı bölüp , bir kısmını Pakistan olarak ayırmalarından ve milyonlarca insanı , özellikle Müslümanları İngilizlerin Pakistan 'a göçe zorlamasından dolayı üzüntü ile geçirmiştir .

Gandhi 1930 'lardan îtibâren ülke yönetiminde söz sâhibi olmuş ve Vallabhbhai Patel , Mevlânâ Ebul Kelam Âzâd ve Jawaharlal Nehru gibi seçilmiş idâreciler kendisiyle pekçok meseleleri istişâre etmişlerdir .

Gandhi 'nin en önemli başarısı Hindistan 'ı bağımsızlık yıllarından alıp , kararlı bir idâre kurmasıdır . 30 Ocak 1948 'de , Hindistan 'ın bölünmesinden onu sorumlu tutan bir aşırı fikir sâhibi tarafından vurularak öldürüldü . 

 

 

Kaynaklar
Kaknüs yayınları, Kişilik Psikoloji Biliminin İnsan Doğasına Dair Söyledikleri, Jery M. Burger
Pegem Akademi, Ercüment Yerlikaya, Kişilik Kuramları
Mhatma Gandhi, Yaşar Şahin Anıl, Nadir
kitapBu yazı 523 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI