Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
PEMBE FİLİ DÜŞÜNME
Tarih: 25-05-2019 22:16:00 Güncelleme: 25-05-2019 22:16:00


26 Haziran 1987’de İzmir’de doğan psikolog, yazar, 2017’de Türkiye’nin ilk ‘‘Öz Şefkatli Farkındalık’’ (Mindful Self-Compassion ) eğitmeni olmaya hak kazanan Zeynep Selvili Çarmıklı bilişsel ve davranışçı terapiyle kaygı bozukluğu ve depresyon tedavisi ve davranışsal aktivasyon,  problem çözme tedavisi, travma sonrası terapi ve uygulamalı pozitif psikoloji başta gelmek üzere çeşitli eğitimler almıştır. Zeynep Selvili Çarmıklı 2012 senesi ile 2014 senesi arasında Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu ve PsikoNet ekibi ile birlikte Türkiye’de ilk defa psikolojik içerikli Hissetmek TV projesinde yer almıştır, şuan PsikoNet bünyesinde hem klinik hem de teorik eğitimlerine devam etmektedir.

 

Zeynep Selvili Çarmıklı’nın ilk kitabı olan ‘‘Pembe Fili Düşünme’’ Düşünmek istemediğimiz konuların, hissetmek istemediğimiz duyguların inadına zihnimizi nasıl meşgul ettiğine dair bir psikoloji metaforuna dayanır. Kitap psikoloji alanında özellikle ilgilendiği Kabul ve Kararlılık Terapisi, Şefkat Odaklı Terapi, Öz şefkatli farkındalık konularını kendi deneyimleri üzerinden örnekler vererek anlatmaktadır.

 

Yazar önsözde ‘‘Yalnız değildim, hepimiz aynı yoldaydık. Ziyaretleri farklı sebeplerden olsa da çaresizliği, üzüntüyü, sıkıntıyı, hayal kırıklığının hepimiz ağırlıyorduk’’ der. Aslında bu sözle farklı yaşantılardaki ortak duygulara dikkat çeker.

 

Kitabın adı ‘‘Pembe Fili Düşünme’’ ise, bastırdığımız duygu ve düşüncelerimizin nasıl da esiri olabileceğimizi, aslında duygu ve düşüncelerimiz üzerinde sandığımız kadar da kontrol sahibi olmadığımızı göstermek amacıyla yapılan ufak bir deneyden gelmektedir.

 

Beni en çok etkileyen bölüm yazarın ‘‘Öz- güven mi, Öz-Kabul mü?’’ adlı katıldığı bir seminerde yapılan egzersiz sonucunda odada olağanüstü anlamlar yüklediği insanların en karanlık özelliğini ortaya çıkarıp diğerleriyle paylaşmasıyla aslında kendi gibi normal olduğunu ve başkaları tarafından fark edilmesini istemedikleri bir karanlık gerçeğinin olmasıydı.  O odadaki herkesin yazarın da anlattığı gibi bir etiketi vardı. Bu durumu en iyi şekilde ‘‘Demek ki hepimiz meyilliyiz kendimizi etiketlemeye’’ sözü ile özetlemek mümkündür.

 

Peki neden bu kitap, neden ‘‘Pembe Fili Düşünme ’’ ? Öncelikle kitap, okurken dahi kişiyi özeleştiriye yöneltmektedir. Kitabın içerisinde psikoloji ile ilgilenen kişilerin merak edebileceği veya bilmesi gereken kavramlara, kuramlara son derece anlaşılır bir dil kullanarak fazlasıyla yer vermiştir. Ayrıca yazarın yaşadığı panik atağın yanında hepimizin günlük hayatta yaşadığı deneyimsel kaçınma ve ruminasyon gibi olaylar hem danışan hem psikolog tecrübesi içinde anlatılmıştır. Bu durum Psikolojik sorunları olup durumu kabullenmede sorun yaşayanlar için bir psikoloğun da psikolojik yardım almasının normal olduğunu gösterip bu tabunun yıkılması için güzel bir örnek oluşturmaktadır. Bir nevi kitabı okurken muhakkak ‘‘Ben de tam olarak böyle hissediyorum’’ dediğiniz noktalar olacaktır. İşte tam bu noktada yazarın insan zihnini ne kadar iyi analiz edip ne kadar önemli noktalara değinmiş olduğunu anlayacaksınız. Bir ayrı sebep de etiketlerimize sıkı sıkı bağlı kalarak sanki onların dışına çıkamayacağımızın yanlışlığına dikkat çekip bu etiketlerin bizi nasıl esir aldığını kendi hayatı üzerinden anlatması da önemli bir diğer nedendir.

 

Son olarak yazarın da dediği gibi ‘‘Pembe Fili Düşünme, bir kişisel gelişim kitabı değil, bir kişisel kabul kitabı…’’.Bu yazı 6175 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI