Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
Tarih: 11-07-2019 10:25:00 Güncelleme: 11-07-2019 10:25:00


Türk yazar ve psikolog, Akilah Azra Sarızeybek Kohen 1979 yılında İzmir’de doğdu.  Liverpool Üniversitesi‘nde Davranış Bilimleri alanında uzmanlık yapmaya devam etmektedir. Aldığı eğitim gereği psikolojik anlamda kitaplar yazan Azra Kohen’in en önemli eserleri Fi, Çi, Pi üçlemesidir. Yazdığı bu kitaplarda sanat, din ve siyasi pek çok yönden bilgiler vermiştir. Bu da yazarın çok yönlü biri olduğunu kanıtlamaktadır. İlk kitabı olan "Fi" Akilah takma ismi ile yayımlandıktan sonra, ikinci ve üçüncü kitabı "Çi" ile "Pi" asıl ismi "Azra Kohen" adıyla yayımlandı.

 

‘‘Bazıları değişerek oluşur, çünkü varoluşlarının nedenini bilmezler ya da umursamazlar, ya da ne bileyim değişimi deneyimlemeyi severler, bazıları da gelişerek oluşur, çünkü ne olduklarını bilirler, meseleyse, ‘ne kadar’ olabilecekleridir.  Ben ne olduğumu biliyorum, ne kadar olabileceğimi merak ediyorum’’. Bu cümlede kendimi buldum. Koca kitapta, binlerce kelime arasında tam olarak beni yansıtan bir cümle. Zaten bu değil miydi amacımızı gerçekleştirmek uğruna çıktığımız bu yoldaki ilk anahtar:  kendini bilmek. Zaten ancak insan kendini bildiği zaman aşmıyor muydu hiyerarşi basamaklarını ve yine bu şekilde gerçekleştirmiyor muydu İnisiyasyonu yani ruhun evrim yolculuğunu.

 

Fi, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği düşünülen geometrik ve sayısal bir oran bağlantısıdır. Göze güzel gelen orantıyı temsil ettiği düşünülür. Azra Kohen ise esas anlamının başka olmasına karşın kendi için ateş, güzellik ve ihtirası temsil ettiğini belirtmiştir. Kitabın içinde Can Manay’ın güzelliğe olan zaafının  Fi oranı ile yaşam tarzı haline gelmesi. Eşya düzeninden insan vücuduna kadar neredeyse her konuda Fi’ye dikkat etmesi ve Fi ile psikolojiyi bağdaştırması üzerine kitaba bu isim verilmiştir.

 

Beni en çok etkileyen bölüm kitabın ilk bölümünde yer alan Can Manaya ait şu söz oldu: ‘‘Bizi içimizdeki Tanrıya yaklaştıran şeyle, diğer insanlardan ayıran şey aynı: Merakımız… Potansiyelimiz merakımızdan doğuyor. Sonunda merak ettiğimiz şeylere dönüşüyoruz. Neyi, niye merak ettiğimiz, kimliğimizi oluşturuyor. ’’ Merak insanı tanımaya hazır hale getirir, tanımaya hazırlanan insan sürekli yeni tecrübelere açıktır.  Tecrübe edindikçe kişiliği derinleşir, potansiyeli şekillenir.

 

Fi kitabı serideki diğer kitaplar gibi sembolik bir kitaptır ve içerisinde yer alan her karakterin aslında temsil ettiği bir anlam vardır. Bu karakterlerin psikolojik çözümlemelerin yapılması hem gündelik hayatta hem de psikolojiyle ilgisi olan ve Psikoloji alanında çalışan kişilerin insan psikolojisini daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Ayrıca İnsanın nihai amacına ulaşmasını engellemek için öne sürülen pek çok sahteliğin fark edilmesini sağlayıp bu konuda bireylere farkındalık kazandıracaktır. Yaşamda yolunu kaybedip esen her rüzgarda oraya buraya savrulan yaprak misali ruhlara hem gitmesi gereken ‘Kendi’ yolunu gösterecek hem de niye bu yolda olduğunu anlamasını sağlayacaktır.

 

Son olarak gerçeklerden yola çıkarak ulaşılmak istenen yerde sadece farkındalık vardır bu yüzden Fi herkes için yazılmamıştır. Farkındalığın ne kadar önemli olduğunu, en önemli şeyin kendimizi gündelik hayattan koruyarak bireyselliği keşfetmemiz gerektiğini, asıl değerli olanın bizim için önemsizleştirilmeye çalışıldığını fark etmiş ya da fark etmeye hazır olanların kitabı, rehberidir…Bu yazı 4561 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI