Bugun...


Hüseyin TURGUT


Facebookta Paylaş

KIRLANGIÇ ÇIĞLIĞI
Tarih: 12-01-2019 22:57:00 Güncelleme: 12-01-2019 22:57:00


"Vicdanını yitirmiş bir dünyadan başka nedir ki ?"

Ahmet Ümit’ in son polisiye romanı olan Kırlangıç Çığlığında, Körebe lakaplı seri katilin çözülmeden kapanan yıllar önceki davasını,  körebenin ritüellerine benzer cinayetler işlenmeye başlandıktan sonra yeniden ele alınıp, katil bulunmaya çalışılmaktadır. Romanı sadece polisiye olarak tanımlamak yanlış olacaktır çünkü romanda Suriyeli mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve dramlar ele alınmakta, insanlığın kötü yanına ve umursamazlığına vurgu yapılmaktadır.

 

Körebe, çocukluğunda cinsel istismara uğramıştır. Sadece çocuk cinsel istismarcılarını öldürmektedir. Körebe cinayetlerini büyük bir profesyonellikle ve kanıt bırakmadan işlemekte ve öldürdüğü kişileri çocuklarla ilgili (okul, park vb.) yerlere bırakmaktadır. Körebenin bu kadar profesyonel olması, seri katilin polis teşkilatından birisi olduğunu şüphelendirmektedir. Körebe cinayetlerini her zaman uyduğu ritüellerine göre işlemektedir. Seri katil hiç tahmin etmediğimiz birisidir. Kitabın başkahramanı yazarın diğer romanlarından tanıdığımız Başkomser Nevzat ve yardımcıları Zeynep ve Ali’dir. Körebeyi bulmak için yoğun bir çaba harcamaktadırlar. Körebe davasını çözmenin yanı sıra Suriyeli mülteci çocuklarının organlarını çalan organ mafyası da çökertilmeye çalışılmakta ve Suriyeli mültecilerinin yaşadıkları sorunlar ve dramlar ele alınmakta, insanlıktaki kötülüğe dikkat çekilmektedir.

 

Kırlangıç çığlığında, Ahmet Ümit’ in diğer romanlarındaki gibi akıcı ve sade bir dil kullanılmıştır. Olaylar arasında kopukluk olmamış, her anı heyecanla okunacak, sürükleyici bir romandır.

 

Kitap Adı: Kırlangıç Çığlığı

Yazar: Ahmet ÜMİT

Basım Tarihi/ Sayfa Sayısı: 2018/398Bu yazı 356 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • 8 MART ÖZEL YAYIN
  8 MART ÖZEL YAYIN
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. 8 MART ÖZEL YAYIN
 2. Şizofreni
 3. Gülmek en iyi ilaçtır
 4. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI