Bugun...


Hüseyin TURGUT

facebook-paylas
FORREST GUMP FİLM ANALİZİ
Tarih: 24-12-2018 17:49:00 Güncelleme: 24-12-2018 17:49:00


Forrest Gump, zekâ geriliğine sahip bir insandır. Buna rağmen farklı alanlardaki yetenekleriyle başarılar elde etmiştir. Bilişsel işlevleri ne kadar düşük olsa da duygusal farkındalığı yüksektir. Kendi başına karar vermede ve soyut düşünmede zorluk yaşasa da kendisine verilen komutları en iyi şekilde ve azimle yerine getirmektedir. Olumsuz durumlar olsa da hayatta başarılı olunabilecek farklı alanların olduğunu gösteren ve insanın içini umutla dolduran bir filmdir.

 

    İlkokulu zekâ geriliğinden dolayı özel bir okulda okuması gerekirken annesinin çabasıyla normal düzeydeki öğrencilerle beraber okumuştur ve üniversiteye girmeyi de başarmıştır. Annesi Forrest’ın en büyük destekçisi olmuştur. Annesinin öğütlerini benimsemektedir. Forrest’ın ilkokul zamanından beri arkadaşı ve sevdiği kişi Jenny’dir. Jenny zor bir çocukluk geçirmiş, babası tarafından şiddet ve istismara maruz kalmıştır. Forrest ile Jenny zaman zaman görüşmektedir. Jenny sürekli iş değiştirmekte ve sevgilileriyle uzun süreli ilişki yaşayamamaktadır. Forrest, Jenny’i hayatında önemli bir yere koymuştur ve sürekli onu düşünmektedir.

 

     Forrest, üniversite yıllarında hızlı koşma yeteneği sayesinde Amerikan futbolu takımında yer almış, takımla beraber kazandığı başarılarla başkan tarafından ödül almıştır. Üniversiteyi bitirdikten sonra orduya katılmıştır. Orduda komutanlarının verdiği görevleri en iyi şekilde yerine getirerek iyi bir asker olmuştur. Vietnam savaşına katılmış, basit ilkeleri sayesinde dört kişinin de hayatını kurtarmıştır. Savaştan sonra şeref madalyasıyla ödüllendirilmiştir. Masa tenisindeki yeteneğinden dolayı turnuvalarda ülkesini temsil etmiş, başarısından dolayı başkan tarafından ödül almıştır. Ordudaki teğmeniyle karides işine girmiş milyonlar kazanmasına rağmen o işi bırakıp ilgisini çeken çim biçme işiyle uğraşmıştır. İlerde Jenny ile bir araya gelmiş, ondan çocuğu olduğunu öğrenince Jenny ile evlenmiştir. Jenny yakalandığı virüs sebebiyle ölünce Forrest hayatını çocuğuna iyi bir babalık yapmaya adamıştır.

       Forrest, bize olumsuz durumlarda olsa olumlu taraflara yönelip mutlu olabileceğimizi gösteriyor. Beni çok etkileyen bir film oldu. Çok mutsuz olduğum zamanlarda izleyip içimi umutla dolduran bir filmdir. Herkese tavsiye ettiğim ve özellikle psikolojik danışman ve adaylarının izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Bakalım sizi nasıl etkileyecek bu film.

 

                                                                  Bu yazı 644 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI