Bugun...Serbest kaldı, aynı okulda tacizi sürdürdü
Tarih: 16-05-2017 15:51:30 + -


Serbest kaldı, aynı okulda tacizi sürdürdü Batman'da bir okulda öğrencilere cinsel istismarda bulunan öğretmen, serbest bırakılmasının ardından aynı okulda görevine devam etti. Cinsel istismarı da sürdürdü.

facebook-paylas
Tarih: 16-05-2017 15:51

Serbest kaldı, aynı okulda tacizi sürdürdü

Batman'da bir okulda öğrencilere cinsel istismarda bulunan öğretmen, serbest bırakılmasının ardından aynı okulda görevine devam etti. Cinsel istismarı da sürdürdü.

Her yer suç mahali-duvaryazısı2

BATMAN- Batman'da cinsel istismardan gözaltına alınıp serbest bırakılan bir öğretmen, cinsel istismarı sürdürünce tutuklandı.

Batman'da bir ilkokulda öğretmen olan Abdurrahman A'nın çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Bir öğrencinin şikayeti üzerine 14 Nisan 2017'de gözaltına alınan Abdurrahman A, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Aynı okulda görevine dönen Abdurrahman A, çocukları istismar etmeye devam etti. Açılan davada birçok çocuğu dinleyen savcılık, Abdurrahman A. hakkında tutuklama kararı verdi.

Türkiye'de çocuklara yönelik cinsel istismar çok yaygın. Alınacak önlemler ve atılacak adımlarla mağduriyetin katmerlenmesi engellenebilecekken, siyasi iktidar gerekenleri yapmıyor.

 

'CİNSEL İSTİSMAR OLAYLARINDA DEVLET İYİ BİR SINAV VERMEDİ'

 

Legal Yayınevi'nden çıkan "Çocuk Cinsel İstismarını Önleme Kılavuzu" adlı kitabın yazarlığını ve editörlüğünü yapan, aynı zamanda newspdr.com'un yayın yönetmeni olan Osman Azad Kazan, cinsel istismarın nasıl engellenebileceği, sonrasında neler yapılabileceği konusunda Diken'e değerlendirmelerde bulundu.

İstismar suçunu engellemenin hemen mümkün olmasa da basamak olunabileceği belirten Kazan, "Çünkü yıllardır artarak gelmiş ve temeli pek irdelenmemiş bir sorun söz konusu. Alanımız gereği failin neden bunu gerçekleştirdiği bizim için çok önemli. Temelde duran büyük sorun çözülmedikçe faile ceza vererek mağdurun psikolojisi ile ilgilenerek sadece mevcut vakayı çözmüş oluruz. Olan ya da olacak vakaların önüne geçmek bu yüzden önemli" dedi.

İstismarın önlenmesi için adli makamlar ve kolluk makamların gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğini söyleyen Kazan, şöyle devam etti: "Faillerin en kısa sürede cezalandırılmasını sağlamak olmalıdır. Devletin öncelikli görevi çocukların cinsel istismara maruz kaldığı şartları belirleyip, bunları ortadan kaldırmak olmakla birlikte; mağdur çocukların içine düşecekleri sosyolojik ve psikolojik durumların dikkate alınarak, onlara gerekli yardımları sağlayacak destek mekanizmalarının da faaliyete geçirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Şu an için yeterli sayılabilecek bir durum yoktur."

Kamuoyuna yansıyan ve toplumsal vicdanı yaralayan bazı güncel vakalarda devletin iyi bir sınav verdiğini söyleyen Kazan, toplumların kültürünün de istismarda etkili olduğunu ifade etti. Kazan, "Belki de bu sorunun temelini oluşturan bir parçadır. Kızların, erkeklere köle olarak yaratıldığı algısını yaratmak ve erkek ya da kız çocukların büyüklere koşulsuz itaat edeceğini empoze etmek ve kalıplar kurarak sonraki nesillere aktarmak elbette sorunun büyümesine ve çözülememesine katkı sağlıyor" dedi.

Cinsel istismarı önlemenin yolunun cezaları artırmak olduğu düşüncesini kabul etmediklerini ifade eden Kazan, şöyle devam etti: "Her ne kadar bahse konu faillerin en ağır şekilde cezalandırılmasını gönlümüzden geçirsek de bu suçun azaltılmasını istiyorsak yapmamız gereken cezaları artırmak değil, bu tip eylemlere yönelen her failin az ya da çok cezalandırılmasını sağlamak; dolayısıyla suç işleyen kişinin mutlaka ceza göreceğini bilmesini sağlamaktır. Maddelerle oynamak yerine yapılması gereken; toplumu ve özellikle de çocuklarımızı bilinçlendirerek bu tip eylemleri gizlemek yerine deşifre etmelerine destek olmaktır. Ayrıca belirtmek gerekir ki, cezaların çok ağır olması mahkemelerde ceza vermek konusunda da tereddüt yaşanmasına ve beraata meyledilmesine sebep olabilecektir. Öyle ki özellikle küçük yaştaki çocukların beyanları arasında farklılıklar dikkate alınarak, failin hayatını tamamen kuşatacak bir cezayı vermek yerine mahkeme şüpheden sanık yararlanır ilkesine sığınarak beraat kararı verebilecektir. Tüm bunları anlattıktan sonra 'Pratiği yeterli buluyor musunuz?' sorusunu özetle tamamlamak isterim; yeterli bulacağımız tutarlı, caydırıcı hiçbir durum bulunmamaktadır."

 

Kaynak:ETHA(Etkin Haber Ajansı)
Kaynak: ETHA

Editör: Hediye Anılgan

Bu haber 918 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI