Bugun...REHBERLİK KURSUNA DUR DE...
Tarih: 05-01-2018 19:18:13 Güncelleme: 05-01-2018 20:15:13 + -facebook-paylas
Tarih: 05-01-2018 19:18

REHBERLİK KURSUNA DUR DE...

MEB rehberlik kursları açacak!!!

 

Resmî kurumlara ataması yapılmayıp özel öğretim kurumları ile sözleşme imzalayan ve fakültelerin;

a)Felsefe grubu öğretmenliği,

b)Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans ya da pedogojik formasyon programını başarı ile tamamlayan felsefe bölümü (en az 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji aldığını belgelendirenler) ve sosyoloji bölümü (en az 16 kredi felsefe, en az 16 kredi psikoloji, 8 kredi mantık aldığını belgelendirenler),

c)Eğitim bilimleri fakültesi ile fakültelerin eğitim programları ve öğretimi, eğitim yöneticiliği ve deneticiliği, eğitimde ölçme ve değerlendirme, eğitim yönetimi teftişi ve planlaması ile halk eğitimi bölümü/anabilim dallarından lisans düzeyinde mezun olanlar

 

Kurslar Niçin Düzenleniyor?

Özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilecek yeterli sayıda rehber öğretmen temininde güçlükler, özel sektörün rehber öğretmeni ihtiyacını karşılamak için kurslar düzenlenmektedir.

 

 Şöyle durumu özetleyecek olursak;

Bakanlığın, kurs açmak için ileri sürdüğü “ihtiyaç olduğu” gerekçesi de gerçeğe uygun değildir. İlgili hizmeti yürütecek hali hazırda 15 bin alan mezunu atanamamıştır ve özel okullarda çalışmak amacıyla iş aramaktadır. Bu mezunların özel sektörde çalışabileceği kurumlar ise okullardır. Ayrıca 2018 Haziran ayında 7000 pdr mezunu ve bir o kadar psikoloji mezunu daha olacaktır ki okullarda rehberlik hizmeti yürütmek için eğitim almış uzman sayısı 30 binlere ulaşacaktır. Açılacak kurslar nedeniyle hizmete dönük eğitim alarak mezun olmuş uzmanlar mağdur olacaktır.  Bir de şu ayrıntıya da dikkat çekmek isterim; özel okullar, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır ve Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre eğitim öğretim faaliyeti yürütmektedirler. Bu yönetmelikte çalışacak personeller tanımlanırken Talim Terbiye Kurulu’nun 20/02/2014 tarihli ve  9 sayılı “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları” kararına göre de hangi alan mezunlarının hangi alanlarda görev yapabilecekleri belirlenmiştir. Buna göre resmi okullar ve özel öğretim okullarında rehber öğretmen olarak Eğitim Fakültesi Rehberlik Hizmetleri Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans programları ile Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun olup pedagojik formasyon sertifikası alan mezunlar çalışabilmektedirler. Özel okulların Rehberlik hizmetlerinde bu iki program mezunu dışında bölümlerden mezun personel çalıştırması yasal olarak mümkün değildir. MEB Özel Öğretim Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda açılan Rehberlik kursları mevzuat ile çelişki oluşturmaktır.

            Buradaki rehber öğretmen olarak tepkimiz kendimizin üstün ya da ayrıcalıklı olduğu gibi bir durum değildir. Her branşın kendi alanına kaynaklık ederek çalışması ve lisans eğitimine göre çalışma yapmasıdır.

 Bir göz doktoru sertifika programı ile beyin cerrahi görevini üstlene bilir mi???

Bir mimar sertifika programı ile inşaat mühendisliği yapabilir mi???

Bir savcı sertifika programı ile hakimlik yapabilir mi???

Bir ziraat  mühendisi sertifika programı ile veterinerlik yapabilir mi???

Bu örnekleri daha da artırabiliriz…

Her alan kendi lisansına göre çalışmalı ve alan mezunlarına mağduriyet yaşatılmamalıdır. Rehberlik kursları ya da bu gibi alan dışı herhangi bir atama için yapılan kurslar kabul edilemez….

Birlik olma zamanı yanlışa ortak olmamalıyız, bu kurslarda görev alan meslektaşlarımızı da bu konuda duyarlı olmalıdır….
 

 
Editör: Gülsüm Türkeli

Bu haber 2025 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI