Bugun...REHBERLİK KURSLARININ KAPATILMASI VE PDR ATAMA TALEBİ YAPILDI
Tarih: 09-01-2018 20:17:02 + -


Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Milli Eğitim Bakanlığından her yıl düzenli olarak atığı rehberlik kurslarını kapatmasını ve öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esasları gereği PDR öğretmeni ataması yapmasını istedi!

facebook-paylas
Tarih: 09-01-2018 20:17

REHBERLİK KURSLARININ KAPATILMASI VE PDR ATAMA TALEBİ YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne yapılan talepte Talim Terbiye Kurulu’nun 20 Şubat 2014 tarihli Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları kararına göre öğretmen alımlarının ve atamalarının yapılması gerekliliği vurgulandı.

Bu kapsamda da ancak Eğitim Fakültesi Rehberlik Hizmetleri Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans programları ile Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun olup pedagojik formasyon sertifikası alan mezunlar rehber öğretmen olarak resmi okullar ve özel öğretim okullarında çalışabilmektedirler.

Dolayısıyla bunun dışında her hangi bir kursiyeri sertifikalandırarak rehber öğretmen olarak çalıştırmak yasal olmadığını belirten Anadolu Eğitim Sendikası resmi talepte bulundu.

MEB’in 2018 Yılı hizmet içi kurs programında, kursiyerlerin özel okullardaki rehberlik hizmetlerinde çalışabilmeleri sağlayacak rehberlik sertifika kursları açılacağı duyurulmuştur. Bu kurslara eğitim fakültesi mezunu olmayan felsefe, sosyoloji bölümleri ile halk eğitim öğretmenliği bölümlerinden mezun, özel okullar ile sözleşme yapmış kişilerin katılabileceği belirtilmiştir.

 

Uzmanlık  gerektiren, eğitimdeki önemi tartışılmaz olan rehber öğretmen veya psikolojik danışman unvanıyla görev yapılan kadronun aslı dururken sertifikalılar ile doldurulacak olması iyi niyetle açıklanamaz. Türlü zorluklar içerisinde çabalayarak, talebine göre üniversitelerin eğitim fakültelerinde alanında eğitim almış öğretmen adaylarının, çağdaş normlara uygun olarak sürekli gelişen “rehberlik ve psikolojik danışmanlık” alanına hakim olarak görev alması zorunluluktur.

Söz konusu kurslar için ileri sürülen ihtiyaç için hali hazırda atama bekleyen 15 bin mezun PDRuzmanı kaynaktır (2018 Yaz döneminde 7 bin mezunumuz daha olacaktır). Söz konusu ihtiyaç için alanın asıl sahiplerinin atanması ve açılan sertifika kurslarının kapatılması gerekmektedir.
Kaynak: www.mymemur.com

Editör: Mehmet TİMUR

Bu haber 913 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI