Bugun...PYGMALİON ETKİSİ
Tarih: 13-01-2018 20:33:52 Güncelleme: 13-01-2018 20:56:52 + -


Başarınız çevrenizdekilerin sizinle ilgili ne düşündüğüne göre değişebilir

facebook-paylas
Tarih: 13-01-2018 20:33

PYGMALİON ETKİSİ

Pygmalion Etkisi – (Başarınız çevrenizdekilerin sizinle ilgili ne düşündüğüne göre değişebilir)

 

Pygmalion ve Galatea Neden Pygmalion? Nedir  bu efsanenin çıkış noktası nasıl olmuştur? Mitolojik bir hikayedirPygmalion. 

Mitolojik bir kahraman olan Pygmalion, efsaneye göre kadınlardan nefret eden bir heykeltıraştır. Bir gün ideal kadını tasvir eden bir heykel yapar ve yaptığı heykele âşık olur. Öyle ki onu adeta bir canlı gibi sever, öper, koklar… Dolayısıyla beklentilerine uygun davranışlar gerçekleştirir.

Sonunda Tanrıça ona acır ve bu heykeli gerçek bir insana dönüştürür. Venüs’ün hayat verdiği heykel Pygmalion ile evlenir ve mutlu mesut bir hayat yaşarlar (Demiralp, 2011). Böylece kendini gerçekleştiren kehanetin başlangıç noktası Pygmalion efsanesi olur.

PygmalionEtkisi’ne Bilimsel Bakış Kendini gerçekleştiren kehanete ilişkin günümüze dek çok sayıda araştırma/çalışma yapılmıştır. En ünlüleri Rosenthal deneyi  -bu deneyin ününden ötürü Rosenthal etkisi olarak da bilinir- tüm araştırmaların ortak yanı beklentilerin, dolayısıyla düşüncelerin kontrolünün yaşamın kontrolü anlamına geldiğini ortaya koymalarıdır. Rosenthal ve arkadaşı Jacobson bir ilkokulda öğrencilere IQ testi yapmış ve bunlardan bir kısmını rastgele seçerek öğretmenlere bu öğrencilerin yüksek IQ’ya sahip ve gelecek vaad eden çocuklar olduğunu söylemişlerdir. Oysa seçilen öğrencilerle diğerleri arasında zekâ açısından bir fark yoktur. Test sonrası geçirilen bir yılın ardından Rosenthal çocukların IQ seviyelerini yeniden ölçmüş ve “gelecek vaad ettiğini” söyledikleri çocukların şaşırtıcı biçimde diğerlerinden daha yüksek düzeyde ilerleme kaydettiğini fark etmiştir. Buradan çıkarılacak sonuç ise öğretmenlerin iki grup hakkında zıt stereotipik beklentilerin etkisine girmesiyle -gerek beden diliyle gerekse sözel olarak bunu her iki gruba yansıtarak- öğrencilerin davranışlarına, motivasyonlarına ve sonunda zekâ düzeylerine çarpıcı biçimde etki etmeleridir (Hogg ve Vaughan, 2014).

Pygmalion etkisi, sınıf ortamında çok güçlü bir şekilde çalışır. Bir öğretmen olarak, öğrencilerinizin kapasitelerinin en yüksek seviyesine ulaşmalarına yardım ederek onlara yeni bir hayat verebilirsiniz.
 

Araştırmalar, birincil olarak bir öğrencinin başarısının öğretmeninin beklentileriyle ve ona karşı sergilediği tutumla belirlendiğini; ikinci olarak eğer öğrenci; öğretmen öğrenci için gerçekleştirilebilir yüksek başarı hedefleri koyarsa öğrencinin genelde bu hedeflere ulaştığını göstermiştir.
 

Diğer yandan araştırmalar, öğrenci başarısını güdülemeyen öğretmenlerinsonunda gerçekten da başarısız ve motivasyonsuz öğrencilerle karşılaştığını göstermiştir.

Pygmalion etkisi, tüm araştırma ve deney çalışmaları göz önüne alındığında düşünce gücünün yabana atılmayacak derecede önemli olduğunun bir kanıtıdır ve “İnanmak, başarmanın yarısıdır.” derken aslında bilimsel bir gerçekliğe atıfta bulunulduğu da pek tabii söylenebilir. Ve elbette, önyargılardan arınmış; beklenti etkisinin farkındalığına ulaşmış bir zihin daima diğerlerinden önde olacaktır.


Uzman Psikolojik Danışman Gülsüm TÜRKELİ

 
Editör: Mehmet TİMUR

Bu haber 1975 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI