Bugun...Meb'ten Rehberlik kursu skandalı
Tarih: 26-12-2017 19:24:50 Güncelleme: 26-12-2017 19:31:50 + -facebook-paylas
Tarih: 26-12-2017 19:24

Meb'ten Rehberlik kursu skandalı

Psikolojik Danışmanlık Kavramı Yönetmelikte Yok Sayıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), bugüne kadar eğitim alanına yönelik yaptığı yasal değişiklikler ve pratik uygulamalar ile eğitim sisteminde içinden çıkılmaz sorunlar yaratmıştır. MEB’in bu konudaki son adımı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinin değiştirilerek, yönetmeliğinin adından ‘psikolojik danışman’ kavramı çıkarılmıştır. Değişimler yapıcı olmasını beklerken maalesef bu değişim yönetmeliğin üçüncü maddesinden itibaren hayal kırıklığı oluşturmuştur.

Yeni yönetmelikte yapılan değişiklikle, önceki yönetmelikte yer alan ‘rehber öğretmenlere verilmeyecek görevler’ maddesinin çıkarılması, rehber öğretmenlere angarya görevler verilmesinin önünü açmıştır ve bu konuyu okul/kurum yöneticilerinin inisiyatifine bırakmıştır. Eğitimin niteliğini doğrudan etkileyecek olan böylesine önemli bir konuda  değişiklikler yapılırken alanın sahasında çalışan paydaş görüşleri, alanında uzman bilim insanlarından, sorunun muhatabı olan rehber öğretmenlerden, eğitim sendikalarından hiçbir görüş ve öneri alınmamış, rehber öğretmenlere yönelik nöbet görevi, belleticilik, sınav gözetmenliği, ‘aile rehberliği’ kapsamında ev ve iş yeri ziyaretlerinin yapılması, vb gibi eğitimde rehberlik hizmetlerinin meslek ilkeleriyle çelişen düzenlemeler yapılmıştır.

Önceki  yönetmelikte çeşitli noktalarda “…alanında teknik beceri ve uzmanlık gerektirenler ise psikolojik danışmanlar tarafından uygulanır.” ifadelerine rastlanırken yeni yönetmelikle uzmanlığa vurgu yapılmamıştır. Mevcut haliyle rehberlik öğretmeni kadrosunda uzman olmayan, çeşitli lisans programlarından mezun (Felsefe, sosyoloji vb.) meslek mensupları da görev almaktadır. Yönetmeliğin birkaç noktasında geçse de “psikolojik danışma, ölçme aracı uygulama” gibi uzmanlık gerektiren alanlarda bu uygulamaları önüne gelenin yapabileceği gibi oldukça tehlikeli ve yanlış bir yorum ve uygulamaya kapı aralanmıştır. Bu durum karşılaşılacak vakalarda destek verilecek bireyler için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.

Yeni yönetmelik okullardaki ruh sağlığı hizmetlerinin öneminin azaltıldığı görülmektedir. Ruh sağlığı hizmetlerinin öneminin azaltılamayacağı gibi bir yorum yapılsa da Yönetmeliğin tanımlar kısmında meslek tanımımız yapılırken Rehberlik servisinde çalışan “eleman” ibaresi bu bölümde çalışan kişinin kadro durumu, personel ile ilgili detaylı tanım ne yazık ki bulunmamaktadır. Yönetmelikte adı geçen ve hizmetleri yürütecek rehberlik öğretmeninin kim olduğu, lisans eğitiminin ne olacağı, yetkinlik sınırlarının açıkça belirtilmesinin de ötesinde kadroda görevli personel hiçbir biçimde tanımlanmamıştır. Yönetmelikler mesleği güçlendirmesi gerekirken bu yönetmelik ile mesleğimiz güçsüz ve etik olmaktan çıkarılmıştır. Nicelik belki de çok şey ifade etmese de psikolojik danışma kavramı yeni yönetmelikte sadece 6 kez geçmektedir. Psikolojik danışman kavramı ise yönetmeliğin hiçbir kısmında yer almamaktadır. Nitekim. Ayrıca zorunlu olarak okul psikolojik danışmanına verilen birçok görev, hizmetlerin aksaması, özlük hakların yitirilmesi, mobbing ve keyfi uygulamalara yol açabilecek gibi gözükmektedir. Ne yazık ki PDR ruhu yönetmeliğe yansıtılamamış, yönetmelik bazında hizmetlerin niteliği ve kalitesi arttırılacağına daha da geriye gidilmiştir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetleri, mesleğin gerektirdiği ilkelerle çelişir hale getirilmiştir. Görev alan ve almayı bekleyen psikolojik danışmanlara rağmen uzmanlık gözetilmeyen uygulamalara gidilmeye çalışılmıştır.

Son söz ruh sağlığı hizmetinde önemli bir konumda yer alan Psikolojik Danışma Hizmetleri’nin yeni yönetmelikte yok sayıldı. Temennimiz Psikolojik Danışma Hizmetleri’nin hak ettiği yönetmelik çerçevesinin oluşturulması…

 

 

Gülsüm Türkeli 
Editör: Mehmet

Bu haber 1425 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI