Bugun...Çocuk, zayıf karne ile sinyal veriyor
Tarih: 13-01-2018 23:58:19 Güncelleme: 14-01-2018 00:03:19 + -facebook-paylas
Tarih: 13-01-2018 23:58

Çocuk, zayıf karne ile sinyal veriyor

Karnesi kötü olan çocuğa yaklaşıma dikkat çeken psikologlara göre, kötü karneyle öğrenci hayatında neleri değiştirmesi gerektiğini fark edebilir ve ileriki performansını değiştirmek için adımlar atabilir

Kötü karnenin öğrencinin kişiliğini ve genel başarısını gösteren bir araç olmadığını belirten Uzman Klinik Psikolog Neslihan Arıcı, Kötü karne bu bağlamda hayatın sonu değil, tam tersine hayatın başıdır" dedi. 
Arıcı, kötü karne öğrencinin sadece bir yılda aldığı derslerdeki performansını gösterdiğini belirterek, "Öğrencinin kişiliğini, genel başarısını gösteren bir araç değildir. Bu bağlamda hayatın sonu değil, tam tersine hayatın başıdır. Çünkü kötü karneyle öğrenci hayatında neleri değiştirmesi gerektiğini fark edebilir ve ileriki performansını değiştirmek için adımlar atabilir" diye konuştu. 

Bunlara dikkat!
Karnedeki zayıfları değerlendirmede anne-babalara çok iş düştüğünü hatırlatan Arıcı, dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı: 
İlk olarak aile öğrenicinin zayıf almasına etki eden nedenleri gözden geçirmelidir. 
Karnede zayıf notlarda ailenin sebep olduğu, çok baskı yapma ya da hiç ilgilenmeme, sorumluluk vermeme, yüksek veya düşük beklentili olma, olumsuz ilişki kurma gibi davranışlar ele alınmalı. 
Karnedeki zayıf notlarda öğrencinin yaptığı, ders çalışmama, bilgisayar başında fazla zaman geçirme, sorumluluk alamama çalışma sonucunda alacağı kazançlarını fark etmeme gibi hatalar varsa, bunlar öğrenciyle konuşulmalı ve çözüm aranmalıdır. 
Karnedeki zayıf notlar için öğrenciye "Sen başarısızsın, hiçbir işe yaramazsın" gibi sözlerle yaklaşılmamalı. Bu sözler öğrencinin kendi algısını ve özgüvenini olumsuz etkilemekte ve hatta bir dahaki dönemde daha düşük not almasına sebep olmaktadır. 
Karnedeki zayıf notlar için öğrenci fiziksel veya duygusal olarak cezalandırılmamalı. Ceza öğreniciye ders çalışmayı ya da başarılı olmayı öğretmez. Aksine ders çalışmamaya dolaylı olarak teşvik eder. 
Velilerin kendi başlarına program yapmamaları gerektiğini aktaran Arıcı, programın belli sürelerinde zayıf not alınan derslerdeki eksikliklerin telafi edilebileceğini vurguladı. "Hiçbir insan emir etkinliğiyle yaptığı işte istekli olmaz ve yaptığı işi öğrenmez. Sadece baskıdan yapar ve baskı geçtiğinde tekrar eski davranışına geri döner. Kısaca o konuda sorumluluk almayı öğrenmez" diyen Arıcı, şunları kaydetti: "Bazen 'ders çalış emri' baskı yarattığı için bireyi ders çalışmadan soğutur. Çünkü hiçbir çocuk ve birey kontrol edilmek istemez. O yüzden çocuğu bu emirlerle kontrol etmek yerine çocuğa ders çalışmasını motive edecek ortamlar, durumlar çocukla birlikte oluşturulmalı ve çocuğa kendini kontrol etme davranışları kazandırılmalıdır
Kaynak: https://www.yeniasir.com.tr/

Editör: Mehmet TİMUR

Bu haber 716 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI