Bugun...Çağın Hastalığı Oblomovluk
Tarih: 09-03-2018 21:56:19 Güncelleme: 09-03-2018 22:03:19 + -


Bir varoluş trajedisi olan Oblomovluk, bilinçli bir tembellik/atalet halidir. Bir uyuşukluk değil, aksine fazla uyanıklık, her şeyin farkında olma, bir adım ötesini görme halidir.

facebook-paylas
Tarih: 09-03-2018 21:56

Çağın Hastalığı Oblomovluk

Çağın Hastalığı Oblomovluk

 

Bir varoluş trajedisi olan Oblomovluk, bilinçli bir tembellik/atalet halidir. Bir uyuşukluk değil, aksine fazla uyanıklık, her şeyin farkında olma, bir adım ötesini görme halidir. Ancak tüm bu farkındalık dolayısıyla sonunu gördüğü yolda ilerlemek istememenin getirdiği bir tükenmişlik ve kendini gerçekleştirememedir. Sosyal yaşamdan kopuş, topluma uyum sağlayamama, bilinçli bir vazgeçiştir. Ölüme eş bir uyuşukluk hali; bir başka deyişle yaşarken ölmektir.

 

İvan Gonçarov’un 1849’da yazdığı efsane romanı Oblomov, çağımızın toplumsal hastalığını anlatıyor adeta. Bu ölümsüz eserin kahramanı Oblomov, insanlığın berbat ve tükenmiş bir hali ile yüz yüze getiriyor bizleri. Sürekli düşünen ancak bir türlü harekete ya da eyleme geçemeyen, her daim yeni projeler üreten ama olduğu yerde sayan bir portre. İleri mi atılmalı yoksa olduğu yerde mi kalmalı, bir türlü karar veremez. Kararsızlığından dolayı da hiçbir şey yapamaz. Sınırsız hayal gücü içerisinde adeta boğulur. Sürekli düşünür, plan yapar ama eyleme koyamaz ve sonunda Oblomov, hayatının yarım kalmış olduğu idrakine vararak derin bir bunalıma sürüklenir. Başkalarının zengin, hareketli hayatını kıskanır. İçinde hiç işlenmemiş birçok yetenek olduğunu acı acı sezer.

 

Size de içinizde ya da çevrenizdeki birilerini hatırlatmıyor mu? Oblomovluk sendromuna yakalanmış insanına bir göz atacak olursak

– Oblomovlar dünyada olup biten her şeye karşı ilgisizdirler tam bir atalet miskinlik hareketsizlik içindedirler.

– Tam bir hareketsizlik içindedirler.

– Oblomovlar bir şey yapmaya alışmamışlardır dolayısıyla neyi yapıp neyi yapmayacaklarını tam olarak belirleyemezler bu nedenle de bir şeyi ciddi bir biçimde var kuvvetiyle istemezler.

– İstekleri hep biçimseldir ve istek olarak kalır; Şöyle güzel bir şey olsa da ne güzel olurdu der ama o şey nasıl öyle olur bilmezler.

– Hayal kurmayı çok severler ve hayallerinin gerçekle yüz yüze gelmesinden de korkarlar.

– Oblomovlar hayatta herşeyden şikayet ederler.

– Bütün Oblomovlar başkalarının aklını kendilerine mal etme konusunda üstlerine yoktur hemen hemen hepsi kendilerini aşağılamaktan hoşlanırlar ama bunu karşısındaki kişiden övgüler almak için yaparlar.

– Oblomovlar ‘bunların böyle olmaması için ne yapmalı’ diye sorsanız karşılık veremezler. Çünkü ne yapılması gerektiğine dair fikirleri bile yoktur.

– Yaptıkları hiçbir şey içlerinden gelerek değildir. Ne yapıyorlarsa dışsal zorunlulukların dayatmasıyla olur.

– Sizin önerilerinize de daima karşı çıkarlar. Müzmin muhaliftir bu tipler. Ülkesinden, insanından umudu kesmiştir. Bunlardan adam olmaz diye hayıflanıp dururlar.

Mesela, diyelim ki bir memura sen işe gidip gelmeyeceksin ama maaşını alacak ve de terfi etmeye devam edeceksin dense hemen büyük bir sevinçle işlerini bırakacaktır. Eğer bu kişi profesörse ders vermeyi öğrenci ise öğrenmeyi yazarsa yazmamayı bırakacak kalemini kırıp atacaktır.

Hatta Oblomovluğun en üst mertebesinde olanlar vardır ki bunlar insanın kendi isteğiyle çalışabileceğini hem de zevkle coşkuyla çalışabileceğini anlayamama çizgisinde olanlardır.

Bu kez siz onlara ne yapılması gerektiğini dair çok basit bir yol gösterin, yanıtları hazırdır; iyi ama böyle birden bire olur mu ?

Bu böyle gelmiş böyle gider, yok kardeşim bu toplumda hiçbir şey düzelmez diyeceklerdir. Kesinlikle bu cevabı vereceklerdir. Çünkü Oblomovların verecekleri başka yanıtları yoktur.

-Tekrar sorun; Sizce ne yapmalı? Siz ne yapmak istiyorsunuz? Bu sorunuza “Ne mi yapacağız elbette kaderimize boyun eğeceğiz. Başka ne yapabiliriz ki… Evet çok haklısın bende çok iyi biliyorum ama sende kabul edersin ki vs vs..”

Oblomovlardan hiç bir şey beklemeyin Oblomovluğun silinmez izleri vardır hepsinin üstünde….
Editör: Gülsüm Türkeli

Bu haber 2013 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI