Bugun...Araştırma:Sigara arttıkça alkol de artıyor
Tarih: 12-01-2018 20:00:00 + -


Üniversitelilerin alkol ve sigara kullanımına yönelik araştırmaya göre, sigaraya başlama yaşı 17-19 olarak tespit edildi. Sigara kullanımı arttıkça alkolün de arttığı, bir üst sınıfa geçildikçe de alkol kullanımının yükseldiği gözlendi

facebook-paylas
Tarih: 12-01-2018 20:00

Araştırma:Sigara arttıkça alkol de artıyor

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Simge Şişman öncülüğünde gerçekleştirilen ‘Üniversite öğrencilerinde sigara kullanımı, alkol tüketimini artırıyor mu?’ başlıklı araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. 202 üniversite öğrencisi üzerinden yapılan araştırmaya sigara içen 71, içmeyen 131 öğrenci katıldı.

 

Sınıfla orantılı

Araştırma kapsamında üniversite öğrencilerine alkol kullanıp kullanmadıkları ve bir standart içki ölçüsü göz önüne alındığında haftada kaç adet alkollü içki içtikleri soruldu. Araştırmada gençlerin haftalık alkol tüketim miktarı, sigara bağımlılık düzeyi, ailede ve arkadaş çevresinde sigara tüketimi gibi çeşitli faktörler de ölçüldü. 

Yaş ortalaması 21-23 olan üniversiteli gençlerin, sigaraya başlama yaşı ortalama 17-19 olarak tespit edildi. Araştırmaya katılan öğrencilerin ortalama 4-6 yıldır ve günde 14-22 adet sigara içtiği anlaşıldı. Araştırmaya katılan tüm katılımcıların yüzde 54’ü düzenli olarak alkol kullandığını ifade etti. Sigara içenler, içmeyenlerden daha fazla alkol tüketirken, haftalık ortalama 1.97 ile 2.19 adet alkollü içecek tüketildiği anlaşıldı. Araştırmada günlük sigara miktarına göre alkol kullanımının farklılaştığı, daha fazla sigara içenlerin daha çok alkol tükettiği bulundu. Benzer şekilde tüm katılımcılar, sınıf düzeyi ilerledikçe, ailede ve arkadaş çevresinde sigara içen kişi sayısı çoğaldıkça daha fazla alkol kullandığını belirtti.

Araştırmada ‘ailemde kimse sigara içmiyor’ diyenler yüzde 32, ‘annem içiyor’ yüzde 9, ‘babam içiyor’ yüzde 22, ‘hem annem hem babam içiyor’ yüzde 12, ‘kardeş veya kardeşlerim içiyor’ yüzde 10, ‘kardeş, anne veya baba’ yüzde 9, ‘ailede herkes içiyor’ diyenler yüzde 6 çıktı.

 
Kaynak: www.milliyet.com.tr

Editör: Mehmet TİMUR

Bu haber 329 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI